Sürpriz yok umut var

Hürriyet Haber
31.08.2012 - 21:32 | Son Güncelleme:

FED Başkanı Ben Bernanke, merakla beklenen Jackson Hole konuşmasında parasal genişleme konusunda politik bir tavır izleyerek kapıları açık tuttu ama tarih vermedi. “Gerektiği takdirde daha fazla genişlemeye hazırız” diyen Bernanke, istihdam piyasasındaki durgunluğun ciddi bir endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

DÜNYA piyasalarının Jackson Hole toplantısında, parasal genişleme ilgili açıklamalarını merakla beklediği ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, politik bir tavır izleyerek, kapıları açık tutup tarih vermedi. FED’in gerektiği kadar ek politika desteği sağlayacağını, büyüme ve istihdamda daha fazla iyileşmenin önemli olduğunu belirten Bernanke, “FED daha fazla gevşemeyi değerlendiriyor” dedi.

Ekonomi tatmin etmiyor

Belirsizlikleri ve politika araçlarının sınırlarının dikkate alındığını ifade eden Bernanke şu mesajları verdi: “Geleneksel olmayan politikaların maliyeti yönetilebilir görünüyor. Ekonomik koşullar gerektirirse bu politikalar daha fazla kullanılabilir. FED gerektiğinde adım atabilir. Daha önceki parasal gevşemeler ekonomideki toparlanmaya önemli bir katkı sağladı. Ekonomideki durum tatmin edici olmaktan oldukça uzak.”  Fed Başkanı, konuşmasında ülkede büyümenin “donuk” olduğuna da vurgu yaptı.

Piyasalar dalgalandı

Bernanke’nin konuşmasında genişlemeyle ilgili tarih vermemesi piyasalarda dalgalanmaya neden oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu Üyesi Benoit Coeure’nin açıklamalarının, ECB’nin Euro Bölgesi krizinin çözümü için tahvil alımı yapacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesinin etkisiyle dolar karşısında 1.2620 ile iki ayın zirvesine yükselen Euro, Bernanke’nin konuşmasının ardından 1.2580 seviyesine kadar indi. Fakat piyasaların Bernanke’nin açıklamalarını pozitif yorumlama isteğinin artması, Euro’yu tekrar 1.2630 dolar seviyesinin üstüne taşıdı.

Dolar 1.81 TL’ye indi

Euro içeride de 2.29 TL’nin üstüne çıkarken, önceki gün 1.830 TL’yi geçen dolar ise dün Bernanke’nin açıklamarının ardından 1.815 TL’nin altına indi. Hükümetin bankacılık reformunu onayladığı İspanya’da borsa yüzde 2’nin üstünde yükselirken, Avrupa borsalarında yüzde 1 civarında artışlar yaşandı. Yurtdışı piyasalardan pozitif ayrılmayı sürdüren İMKB de dün
yüzde 1,84 oranında yükselerek 67.367 puanla 10 Mayıs 2011’den bu yana ilk 67 bin seviyesinin üstünde kapandı. Piyasalar, ECB Başkanı Mario Draghi’nin, İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerini azaltacak tahvil alım programının ayrıntılarını 6 Eylül’deki faiz toplantısında açıklamasını bekliyor.

İMKB yılın zirvesinde

AVRUPA Merkez Bankası (ECB) icra kurulu üyesi Benoit Coeure’nin açıklamalarının ECB’nin Euro bölgesi krizinin çözümü için tahvil alımı yapacağı yönündeki beklentileri güçlendirmesi ve FED Başkanı Ben Bernanke’nin gerekmesi halinde daha fazla gevşemeye gideceklerini söylemesi ardından İMKB-100 yüzde 1.84 yükselerek 67,367.95 puan ile yılın en yüksek seviyesinden kapandı.

Beklentileri yükseltti

GARANTİ Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür  Yurtdaşseven, Bernanke’nin parasal gevşemeye ilişkin beklentileri olumlu bir şekilde yönetmeye devam ettiğini, İMKB’de Avrupa Merkez Bankası’nın  (ECB) önümüzdeki hafta gerçekleşecek toplantısına yönelik beklentilerin  yükseldiğini kaydetti. Yurtdaşseven, “Bu  ortamda FED’den net bir sinyal beklenmiyordu, bu açıdan sürpriz bir durum yok. İyimserliğin korunması devam ediyor.”

2 yıl önce şaşırtmıştı

FED Başkanı Ben Bernanke, Jackson Hole’da 2 yıl önce, her yıl dünyanın dört bir yanından  gelen merkez bankası başkanlarını bir araya getiren geleneksel konuşmasında 600  milyar dolarlık bir teşvik paketi açıklamıştı. FED’in ağustos ayı toplantı tutanaklarında ise FED yetkililerinin  ekonominin sürdürülebilir düzeye çıkmaması durumunda parasal genişlemenin  gerekeceği görüşü yer almıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı