Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sürpriz aşklar ortaya çıkabilir

İçinizdeki sevgiyi serbest bırakın

üşünceler duygularımızı yönetiyor. Tabii duygular da düşüncelerimizi etkiliyor. Fakat duygulardan önce düşünceler geliyor. En azından bizim yaşadığımız şu çağda önce akıl var. Geçenlerde arkadaşlardan biri şöyle dedi; ‘Önce aklıma hitap etmesi gerekiyor. Aklım beğendikten sonra aşık olurum.’

Elbette karşınızdaki kişiyi görürsünüz ve gördüğünüzden etkilenirsiniz. Etkilenen kimdir? Akıl mı, yoksa duygular mı? Aklınızla ‘Bundan etkilenmem gerek’ diye mi, düşünürsünüz ve sonra da etkilendiğinize karar verirsiniz?

Şayet böyle yapıyorsanız, duygularınız derinlerde demektir. Akıl ise etkilendiğini bilir. Siz bir tarif yaparak ‘boyu şöyle, bakışı böyle, davranışları ve duruşu da böyle olmalı’ dediğiniz zaman aklınızla belirlemiş oluyorsunuz. Yaptığınız tarife uyan kişiyle karşılaştığınız zaman da kendinizi sevmeye zorluyorsunuz.

Sonra da beklentiler ve istekleriniz bitmiyor. Beklediğinizle karşılaşamayınca mutsuz oluyorsunuz ve mutsuzluğunuzu karşınızdaki kişiye de yansıtıyorsunuz. Halbuki duygularınızı anlamaya çalışsanız, sonra da sevginizi gösterebilseniz, karşınızdaki kişiye yansıtmayı başarabilseniz, kendinizi öyle başka hissedecek ve mutlu olacaksınız ki... Bugün tam zamanı. Özel günler yeteneklerinizi keşfetmek için en uygun zamanlardır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI