Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'yi Türk Büyükelçi denetleyecek

  Zeynep GÜRCANLI-ANKARA
  15.09.2013 - 15:06 | Son Güncelleme: 15.09.2013 - 16:07

  Suriye'nin kimyasal silahtan arındırılmasında kilit isim bir Türk; ABD ve Rusya'nın anlaştığı, Suriye'nin de uygulamayı kabul ettiği, kimyasal silahların imhası planını Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) denetleyecek. Bu uluslararası kuruluşun tepesinde ise 2010'dan bu yana Genel Müdür olarak Büyükelçi Ahmet Üzümcü görev yapıyor.

  Ahmet Üzümcü, hem Birleşmiş Milletler hem de NATO deneyimi olan bir büyükelçi. Uzmanlık alanı güvenlik konuları ve silahsızlanma.

  Türk Dışişleri’nin önemli isimlerinden olan Üzümcü yönetimindeki OPCW, Suriye'nin kimyasal silahlardan arındırılması için ön çalışmalara başladı. OPCW dokuz kişilik bir ekiple Suriye’deki Birleşmiş Milletler soruşturmasına da katılmıştı.

  Şimdi de Suriye'deki tüm kimyasal silahların imhası için örgüt bir yol haritası hazırlıyor. konunun önümüzdeki hafta örgütün yönetim kurulu toplantısında ele alınması bekleniyor. OPCW Yürütme Kurulu’nun toplantısının ardından Suriye’nin kimyasal silah stokunun, üretim unsurlarının ve diğer ilgili yeteneklerinin tamamen ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması ve hızlandırılmış bir program çerçevesinde harekete geçilmesi öngörülüyor.

  KİMLER ÜYE DEĞİL?

  OPCW’ye üye devlet sayısı 189. İsrail ve Mynamar, Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne imza atıp onaylamayan iki ülke.

  Suriyeyi Türk Büyükelçi denetleyecek

  Angola, Mısır, Kuzey Kore ve Güney Sudan ise belgeyi hiç imzalamadılar. Suriye de geçen haftaya kadar, sözleşmeyi hiç imzalamamış ülkeler arasında yer alıyordu.

  Suriye, Dışişleri Bakanı Walid al-Muallim imzası taşıyan bir mektubu 12 Eylül’de Üzümcü’ye ulaştırarak ülkesinin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne taraf olma isteğini iletmişti. 13 Eylül’de de Bakan Yardımcısı Faisal Mekdad, Üzümcü’yü telefonla arayarak OPCW’den teknik destek talep etmişti.

  Etiketler: abd , esad , rusya , suriye , kimyasal
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı