Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'ye silah Washington'ın Türkiye eleştirilerini yumuşattı

  Hürriyet Planet
  21 Haziran 2013 - 11:20Son Güncelleme : 21 Haziran 2013 - 12:22

  ABD’nin en etkili gazetelerinden Washington Post’ta bugün Türkiye’yi de yakından ilgilendiren iki ilginç haber yer aldı. Gazete bir yandan Obama yönetiminin Suriye’deki isyancılara silah gönderme kararı alarak Türkiye’ye olan bağımlılığını artırdığını ancak Gezi Parkı protestolarının süreci riske soktuğunu belirtirken, diğer yandan kararın alınmasında etkili olan laboratuvar sonuçlarıyla ilgili şüphelere yer veriyor.

  Washington Post’a göre, “Obama yönetiminin geçtiğimiz hafta Suriyeli isyancılara silah gönderme kararı alması ABD'yi Türkiye'ye hiç olmadığı kadar bağımlı kıldı”. Ancak aynı zamanda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusunda harekete geçme kapasitesine de yeni bir sınır geldi.

  Türkiye'yi sarsan protestolar Erdoğan'a karşı olanların eski rahatsızlıklarını yeniden canlandırdı. Erdoğan'ın Suriyeli isyancılara verdiği aktif destek de bu rahatsızlıklar listesinin önemli maddelerinden biri oldu.

  Ancak tam da ABD'nin silahları isyancılara ulaştırmak için Türkiye'ye ihtiyaç duyduğu bir dönemde Erdoğan halkın desteğini almayan bir politikayı hayata geçirdiğinde yeni sokak protestolarıyla karşı karşıya kalma riski yaşıyor.

  Öte yandan gazeteye konuşan analistlere göre, Erdoğan’la Suriye’de işbirliği yapılması ihtiyacı, Obama yönetiminin Türkiye’deki müdahalelerle ilgili sert açıklamaları yumuşatmasına da neden olmuş durumda.

  O RAPORLARA GÜVENİLMEZ
  Bu ortamda Washington ve Ankara bir sonraki adımı planlamak için çalışırken bağımsız uzmanlar, Obama yönetiminin silah gönderme kararının dayanağı olan adli tıp raporlarında şeffaflık eksikliği olduğu eleştirilerini öne sürdü.

  Aylar süren laboratuvar testleri ve ABD'li üst düzey bilim insanlarının detaylı kontrollerine karşın, diplomatlar ve uzmanlara bakılırsa Obama yönetiminin Suriyeli isyancıları silahlandırma kararı hükümetin kendi vatandaşları üzerinde kimyasal silah kullandığı yönündeki teyit edilemeyen iddialara dayanıyor.

  ABD, İngiltere ve Fransa'nın Birleşmiş Milletler'e sunduğu kanıtlar arasında çok sayıda kan, doku ve toprak örneği bulunuyor ve ABD'li yetkililer bu örneklerin Suriye askerlerinin sarin gazı kullanımına işaret ettiğini belirtiyor.

  Ancak fiziksel kanıtların doğası gereği ve bu örneklerin nasıl toplanıp analiz edildiğinin belli olmaması, ABD yönetimini bağımsız uzmanların eleştirilerinin hedefine oturttu.

  Uzmanlar bu verilerin gerçek olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu bulunmadığını vurguluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı