Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'ye sarinin malzemesini İngiltere satmış

  Hürriyet Planet
  02 Eylül 2013 - 09:18Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 15:56

  İngiltere hükümeti, bir yıl önce sarin gazı üretiminde kullanılan iki kimyasal maddenin Suriye'ye ihraç edildiğinin ortaya çıkması üzerine silah kontrolü konusunda çok gevşek davranıldığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

  Çalışma Bakanı Vince Cable bugün milletvekillerinin karşısına çıkarak neden bir İngiliz şirketinin altı ay kadar önce, Suriye'de savaşın zirveye çıktığı ve Esad rejiminin kimyasal silah kullanabileceği endişelerinin arttığı bir dönemde bu tür silahların üretiminde kullanılabilecek potasyum florür ve sodyum florür maddelerini bu ülkeye ihraç etmesine izin verildiğiyle ilgili soruları yanıtlayacak.

  Bakanlık adı açıklanmayan İngiliz şirketine verilen lisansların Ocak 2012'de verildiğini ancak Temmuz'da Avrupa Birliği yaptırımları yoğunlaştırma kararı aldığında iptal ediliğini ifade ediyor.

  Açıklamaya göre söz konusu kimyasal maddeler Suriye'ye hiç ulaşmadı.

  KERRY 'SARİN KESİN' DEDİ
  Bu durumun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye'de sarin kullanıldığına dair elde kanıtlar olduğunu ilan ettiği gün ortaya çıkması tepkilerin daha da büyümesine neden oldu.

  Kerry dün katıldığı beş farklı tartışma programında, ellerinde Şam'daki kimyasal saldırılarında sarin gazı kullanıldığına dair kanıtlar olduğunu ve ABD'nin Kongre'nin onayı olmadan da Esad rejimine yönelik saldırılarını gerçekleştirebileceğini söyledi.

  Suriyeye sarinin malzemesini İngiltere satmış

  KERRY: “SURİYE’DE SARİN GAZI TESPİT EDİLDİ”

  Obama'nın Suriye'ye müdahaleyi Temsilciler Meclisi ve Senato'nun onayına bağlamasından bir gün sonra konuşan Kerry, "Kongre'nin hayır diyeceğini düşünmüyoruz ama Kongre ne yaparsa yapsın Başkan'ın harekete geçmeye hakkı var" dedi. Kerry sarin gazı kanıtlarını da yaralılara ilk müdahaleleri yapanların kendilerine ulaştırdıkları kan ve saç örneklerinden elde ettiklerini söyledi. Kerry Kongre'nin eninde sonunda Başkan'ın planını destekleyeceğini de söyledi.

  Kerry'nin bu açıklamaları Obama yönetiminin, Kongre desteğini sağlayabilmek amacıyla dün başlattığı "tam saha pres"in bir parçası. Kerry bir yandan da telefonla Arap diplomatları arayarak uluslararası destek istedi.

  FRANSA KANIT SUNACAK
  Fransa'dan bir hükümet yetkilisi ise 21 Ağustos'taki kimyasal saldırı iddialarının arkasında Esad rejiminin olduğunu gösteren delillerin milletvekillerine sunulacağını söyledi. AFP ajansına konuşan yetkili, "21 Ağustos'taki kimyasal saldırının sorumlusunun Suriye rejimi olduğunu açıkça kanıtlayan bir dizi farklı kanıt sunulacak" dedi.

  83 VEKİLE 2,5 SAATLİK BRİFİNG
  ABD'nin lobi atağının ayakları Kahire'den Kongre binası Capitol Hill'e geniş bir alana yayılıyor.

  Kongre'de dün ilk kez tüm milletvekillerine açık bir gizli toplantı yapıldı. 83 vekile beş üst düzey ulusal güvenlik yetkilisi tarafından 2,5 saatlik gizli bir brifing verildi.

  Oturumun ardından hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi vekiller, Başkan Obama'nın Suriye'de askeri hedeflerin vurulması teklifine sıcak bakmadıklarını belirterek, Kongre'nin onay vermesi için karar taslağının daraltılması gerektiğini ifade etti.

  Temsilciler Meclisi'nin Oklahomalı üyesi Tom Cole, "Bence bunu Kongre'ye yutturmak çok zor olacak" dedi. Geçmişte Beyaz Saray'ın gündeme getirdiği tasarılara destek veren bir Cumhuriyetçi olarak akıllarda yer eden Cole, kendisinin de "hayır demeye yakın" olduğunu söyledi.

  Suriyeye sarinin malzemesini İngiltere satmış

  KONGRE’DEKİ OYLAMA ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

  HAGUE UMUDUNU KESTİ
  İngiltere'de ise dananın kuyruğu dün koptu. Dışişleri Bakanı William Hague, yeni kimyasal saldırılar olsa bile askeri olarak müdahale etmeyeceklerini belirterek, sadece müttefiklere diplomatik destek verebileceklerini söyledi.

  Hague, "Parlamento sözünü söyledi. Hayır cevabını aldıktan sonra artık her hafta aynı soruyu parlamentoda gündeme getireceğimizi düşünmenin gerçekçi olduğuna inanmıyorum" dedi.

  ABD'DEN DENİZLERDE HAMLE
  Washington ve Londra'da bu gelişmeler yaşanırken, ABD Donanması'na ait nükleer enerjiyle çalışan USS Nimitz uçak gemisi, dört destroyer ve bir kruvazöre de Umman Denizi'nden batıya Kızıldeniz'e doğru ilerleme emri verildiği bildirildi.

  Reuters'a konuşan ABD'li yetkili böylece gerektiğinde gemilerin Suriye'ye yönelik bir operasyonda kullanılabileceğini söyledi. Yetkili gemilerin Kızıldeniz'e girip girmediğini açıklamadı.

  USS Nimitz ve beraberindeki gemiler ABD'nin Afganistan'daki güçlerine destek veriyordu ve görevi bittikten sonra Washington, Everett'teki üsse dönmesi bekleniyordu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı