Gündem Haberleri

  Suriye'ye müdahale etmek istersek...

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  04.08.2012 - 12:24 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistin’de yıllarca yaşananları görmezden geldikten sonra “Hiç kimse, Suriye’de çocukların zalim bir diktatör tarafından öldürülmesine, çocukların tabutlarını seyretmeye dayanamıyor. Suriye’de yaşananlara kimse duyarsız kalamaz. Ama bu duruma müdahale etmek istersek yabancı ülke olduğumuzu ve konunun bizi ilgilendirmediğini söyleyecekler” dedi.

  Pazartesi günü Yunanistan’ı ziyaret edecek olan Peres, Yunan Mega televizyonuna verdiği demeçte Beşar Esad rejiminin iktidarda kalamayacağını belirtti ve “Halk Esad giderse alternatif yok diye korkuyor. Ancak gerçek şu ki Esad artık alternatif değil” diye konuştu.

  Peres, Suriye’de çözümün, BM’nin, Arap Birliği’ne 1-2 yıllık geçici bir hükümet kurması imkanı tanıması olduğunu kaydederek “Bırakalım Araplar kendi mesellerini kendileri çözsünler. Araplar, BM himayesinde Suriye’ye kendi mavi berelilerinin göndersinler” ifadesini kullandı..

  İRAN’A TEPKİ
  Peres “Madem İsrail atom bombasına sahip olabilir niye İran da olmasın?” sorusuna şu cevabı verdi:

  “İsrail için cevap vermeyeceğim. İran’ın neden atom bombasına sahip olmaması gerektiğini anlatacağım. İran’ı tehdit eden bir ülke bilmiyorum. Ama İran, İsrail ve bazı başka ülkeleri mahvetmekle tehdit ediyor. Ortadoğu nüfusu özelliklerle Araplardan oluşuyor, Müslümanlardan değil. İran da İslam’ın Ortadoğu’da egemen olmasını istiyor. Dünya’da 21'inci yüzyılda imparatorluk kurmak isteyen tek ülke var o da İran”.

  “Bunu önlemeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu da “Evet. Bunu sadece biz değil, Amerikalılar da, Avrupa’yı kapsayan bir ittifak da söylüyor.Ekonomik yaptırımlar gibi askeri olmayan yollarla bunu başarmak istediklerini söylüyorlar. Askeri olmayan yaptırımlar yetmezse masada başka seçenekler de var” diye cevapladı.

  Peres, Yunan-İsrail-Kıbrıs Rum üçgeninde ilişkiler için de şöyle konuştu:

  “Zemin hazır. Yunanistan istiyor, Kıbrıslılar arzuluyor. Biz de arzuluyoruz. Gelecekte İsrail’i, Yunanistan, Kıbrıs ve Avrupa ile bağlayan enerji şebekesi oluşturulacağına inanıyorum. Bunu coğrafya da gerektiriyor ekonomi de”.

  TÜRKİYE’Yİ AĞZINA ALMADI
  İsrail Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Kıbrıslı Rumların petrol ve doğalgaz arama çabalarına tepkisi sorulduğunda ise çok dikkatli cevap verdi ve Türkiye kelimesini kullanmadan şöyle dedi:

  “Uluslarararası hukuk var. Bir arada varolmak için hepimiz buna saygı göstermeleriyiz. Çünkü aksi takdirde bir arada varolamayız. Uluslararası hukukun uygulanacağı ve bir çözüm bulunacağına inanıyorum”.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı