Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'ye karşı yeni yaptırımlar gündemde

  Hürriyet Planet
  10.08.2012 - 17:47 | Son Güncelleme: 10.08.2012 - 18:49

  ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ve birliklerine karşı yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandığı bildirildi. İngiltere'de Suriyeli muhaliflere yardımı artırma kararı aldı. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad batılı ülkeleri "sömürgeci" olmakla suçladı.

  Afrika'daki dokuz ülkeyi kapsayan turunda Gana ve Benin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a eşlik eden üst düzey yetkililer, “Esad rejiminin yıkılmasını hızlandırmayı amaçlayan yeni yaptırımların çok yakında uygulamaya konacağını” söyledi.

  Adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, bu yaptırımların halihazırda devam edenlere ek olarak uygulanacağını; kabine üyeleri, rejimi destekleyen İranlı kişiler ve kuruluşlar gibi Suriye Devlet Başkanı Esad'ın yakın çevresini hedefleyeceğini belirtti.

  HAFTASONU İSTANBUL'DA

  Öte yandan Clinton, haftasonu İstanbul'a gelerek yetkililerle ve Suriyeli muhaliflerle bir araya gelecek.

  Clinton'ın gündeminde Türk yetkililer ve Suriyeli muhaliflerle Esad'in ardından yaşanacak "demokratik geçişte" rehberlik edecek “ortak işlevsel bir tablo” oluşturulması bulunuyor.

  Clinton'un, Suriye'den Türkiye'ye kaçan on binlerce Suriyeliye insanı yardımı artırarak 5.5 milyon dolarlık ek yardım paketini açıklaması da bekleniyor.

  Suriye'de durumun giderek kötüleştiğine ve muhaliflerin gücünü artırdığına işaret eden yetkililer, Clinton'ın Türkiye'nin son gelişmeler sonrasındaki tutumunu öğrenmeye çalışacağını söyledi.

  İNGİLTERE KESENİN AĞZINI AÇTI

  İngiltere yönetimi de Halep operasyonunun ardından muhaliflere yaptığı yardımı artırma kararı aldı.

  Dışişleri Bakanı William Hague bu yardımın, ilaç, telekomünikasyon cihazları, jenaratörler ve su arıtma cihazlarını kapsadığını açıkladı.

  Yardımlarının iç savaşa müdahil olmak anlamına gelmediğini savunan Hague, hala silah göndermeme politikalarının geçerli olduğunu iddia etti.

  İngiltere, daha önce de silahlı muhaliflere 1.4 milyon sterlin değerinde destek sağlamıştı.

  İRAN'DAN BATILI ÜLKELERE SUÇLAMA

  İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Tahran'da düzenlenen Suriye toplantısında batılı ülkeleri "sömürgeci güçler" olarak nitelendirdi.

  Ahmedinejad, "Önde gelen batılı güçlerin herhangi bir ülkeye insanlık için müdahale ettiğini bilmiyorum. Ne yapıyorlarsa kendi çıkarları için" dedi.

  Kentte elektrik kesintileri baş gösterirken, Suriye yönetimi silahlı muhaliflerin santrallere yönelik sabotaj girişmlerinde bulunduğunu iddia etti.

  UÇUŞA YASAK BÖLGE GÜNDEMDE

  Muhalifler, Halep'in düşmesi durumunda bölgenin kendileri için güvenli bir cennet olacağını belirtiyorlar.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan da Çarşamba günü Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada Suriye'nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge oluşturulması planının masada olduğunu açıklamıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı