Dünya Haberleri

  'Suriye’nin yeniden bir araya gelmesi çok zor'

  Uğur ERGAN / ANKARA
  25.10.2015 - 20:30 | Son Güncelleme:

  SURİYE’nin geleceğini belirlemek için ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında geçen hafta Viyana’da yapılan ve ikincisi bu hafta gerçekleşmesi beklenen toplantıyı Suriyeli Türkmenler de yakından takip ediyor.

  Viyana toplantısına katılan Türkiye ve Rusya’nın az sayıdaki “ortak noktalarından” birisi Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak olsa da, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, ileriki dönemde bunun pek mümkün olmayacağı görüşünde.

  Geçen haftaki Viyana toplantısı öncesi Ankara’da temaslarda bulunan Mustafa, Hürriyet’e yaptığı açıklamada sahadaki gerçekliğe bakıldığında, Suriye’nin çoktan üçe bölündüğünün net şekilde görüldüğünü savundu.

  Türkmenlerin de Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu vurgulayan Mustafa, “Nusayriler, Sünniler ve biz Kürt koridoru diyoruz ama aslında Kuzey’de yeni bir Kürt oluşumu söz konusu. Haritada Suriye gerçeğine bakarsanız bu durum çoktan yaratıldı.

  Suriye’nin yeniden bir araya gelmesi çok zor” dedi. “Türkmenler olarak Suriye’nin bütünlüğünü savunuyoruz” diyen Mustafa, “Ancak bu planın devreye sokulması kararı alınırsa, Türkmenler de artık ülke kaça bölünecekse, coğrafi olarak oralara yerleşecek. Bu nedenle biz Türkmenler ister istemez geleceğimizin ne olacağını düşünmeye başladık” diye konuştu.

  HALEP’TEN BÜYÜK GÖÇ

  Halep’teki çatışmalara da değinen Mustafa, “Halep’in güney kesimlerinde çok şiddetli çarpışmalar oluyor. 10 günü aşkın süredir kimse kimseye üstünlük sağlayamadı. Bizim Sultan Murad Tümeni’nin 8 tankı imha ettiği bilgisini aldık. Eğer Esad güçleri İran ve Hizbullah desteğiyle karadan Halep’e girerse, kentin kenar mahallerinden çok büyük göç olur. 350 bin diyorlar. Ne 350 bini, 1 milyondan fazla insan Halep’i terk eder. Çünkü Haleplilerin tek bir çıkış yeri vardır, orası da Türkiye’dir” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı