Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'nin kimyasallarını imha etmek aslında kolaymış

  Hürriyet Planet
  27.09.2013 - 10:00 | Son Güncelleme: 27.09.2013 - 11:00

  ABD'li ve Rus yetkililer Suriye'nin elindeki sinir gazı stokunun "silahlaştırılmamış" sıvı maddeler olduğuna ve gaza kıyasla daha kolay nötrleştirilebileceğine inanıyor. Bu da maddelerin rejim tarafından saklanması ya da teröristlerce çalınması ihtimalini azaltıyor.

  İki ülke uzmanlarının yaptığı gizli değerlendirmede ayrıca Suriye'nin silahlarının tamamının dokuz ay içinde imha edilebileceği anlaşıldı.

  Bugüne kadar yapılmış en kapsamlı inceleme olarak görülen bu değerlendirmenin ABD'li ve Rus analistlerin geçtiğimiz günlerde Cenevre'de yapılan görüşmelerde ellerindeki istihbarat verilerini karşılaştırmasıyla hazırlandığı ifade ediliyor.

  Suriye rejimi elindeki kimyasal silah envanterini içeren listeyi 21 Eylül'de Lahey merkezli Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) sunmuştu.

  P5 ANLAŞTI
  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa dün akşam saatlerinde, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusundaki karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı. Rusya'nın uzun süredir direndiği tasarı ABD, Fransa ve İngiltere tarafından destekleniyordu.

  İngiltere'nin BM Daimi Büyükelçisi Mark L. Grant, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, P5 ülkelerinin Suriye'nin kimyasal silahlarını imhasına yönelik "bağlayıcı ve zorlayıcı" bir karar tasarısı konusunda anlaştığını duyurdu. Grant, üzerinde anlaşma sağlanan taslağın Güvenlik Konseyi'nin geçici 10 üyesine de önümüzdeki Salı günü sunulacağını belirtti.

  Tasarı bugün yapılması beklenen oylamada da onaylanırsa, 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki olaylar başladığından beri bu ülke konusunda aldığı ilk karar olacak.

  Söz konusu karar tasarısı, geçen ay Şam'da düzenlenen kimyasal saldırıyla ilgili doğrudan bir önlem içermiyor ancak silahsızlandırma planının ihlali halinde yapıalcak yeni bir oylama ile yaptırım uygulanmasına olanak tanıyor.

  KERRY:SON HALİNİ VERİYORUZ
  New York'ta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Rusya ile Suriye konusundaki BMGK karar taslağı üzerinde anlaştık. Birlikte taslağa son halini veriyoruz" ifadesini kullandı.

  Kerry, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi yönündeki adımların atılabileceğini umduğunu söyledi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı