Gündem Haberleri

  Suriye'nin İİT üyeliği askıya alındı

  Hürriyet Planet
  16.08.2012 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı'nın üyeliği askıya alındı. Cezayir yönetimi ise İİT'nin Suriye'nin üyeliğini askıya alma kararına karşı çıktığını yalanladı.

  Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde düzenlenen zirvenin ardından yapılan açıklamada, Suriye'nin 57 üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı üyeliğinin askıya alındığı bildirildi.

  Yapılan açıklamada zirve katılımcılarının "Suriye'deki şiddet olaylarını en kısa sürede sonlandırma ve bu ülkenin İİT üyeliğini askıya alma" konusunda uzlaştıkları ifade edildi.

  Cezayir resmi haber ajansı (APS), Cezayir Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ammar Belani'nin “İİT toplantısında temsilcimiz üyeliği askıya alma kararına muhalefet etmemiş, aksine kararın sonuç vermeyeceğini ve Suriye'de yaşanan şiddeti azaltmayacağını ifade ederek görüşünü belirtmiştir” dediğini aktardı.

  Cezayir, daha önce Arap Birliği'nin Beşar Esad'a, görevi bırakması karşılığında kendisi ve ailesinin güvenli bir şekilde ülkeden çıkmasına yardımcı olunacağı yönündeki kararı karşısında çekimser kalmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı