Ege Haberleri

  Suriyelilerin yaşam mücadelesi

  Yaşar CEYLAN/TORBALI
  26.12.2014 - 01:18 | Son Güncelleme:

  SURİYE'deki savaştan kaçıp, İzmir'in Torbalı İlçesi'ne sığınan Suriyeliler, zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Torbalılı hayırseverlerin yardımları ile hayatta kalmaya çalışan Suriyeliler, Belediye ve Kaymakamlıktan yardım elinin uzatmasını bekliyor.

  Suriye'deki çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler kamplardan ayrılarak Türkiye'nin çeşitli illerine ve köylerine giderek savaştan uzak bir hayat yaşamak istiyorlar. Ancak umduklarını bulamayıp, kötü koşullarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Kış aylarının da gelmesiyle beraber bir taraftan açlıkla, bir taraftan hastalık, bir taraftan da soğuklarla mücadele eden Suriyeliler, yardımsever vatandaşların uzattıkları yardım elleriyle hayata tutunmaya çalışıyor.
  Torbalı'ya gelen sığınmacıların durumu da diğerlerinden farklı değil. Üç ay önce Torbalı'ya sığınan 24 Suriyeli, Tepeköy Mahallesi'nde bulunan bir petrol istasyonunun karşısında eskiden lokanta olan Mustafa Artun'un sahibi olduğu bir dükkanda kalıyor. Hayırsever Artun, "Hangi ırktan, hangi mezhepten, hangi dilden olursa olsun insan insandır. İnsana sahip çıkmak da insanlık görevidir. Ben bu görevimi yerine getirdim sadece" dedi.
  Suriyelilerin yaşam mücadelesi
  DESTEK İSTEDİ
  Suriyeli sığınmacıların çileli bir yaşantısı olduğunu belirten Artun, "Yaklaşık üç ay önce bu arkadaşlarımız ilçemize geldiler ve sokakta kalıyorlardı. Havaların da soğuk olması nedeniyle onları dışarıda bırakamazdım. Bende bu dükkanı kendilerine verdim, şimdi burada yatıp kalkıyorlar. Bu kadar insana bakacak ve barındıracak kadar varlıklı değilim, ancak elimden geleni yapıyorum. Torbalı halkından isteğim evde kullanmadıkları fazla soba, halı, kilim, battaniye, giyim eşyası ne varsa bu arkadaşlarımıza verelim" dedi.

  BELEDİYE VE KAYMAKAMLIĞA ÇAĞRI
  Torbalı Belediyesi ile Kaymakamlığına da çağrıda bulunan Artun, "Burada kalan 24 Suriyeli beton zemin üzerinde yerde yatıyorlar. Belediye Başkanımız sayın Adnan Yaşar Görmez ve İlçe Kaymakamımız sayın Aydın Memük'ten yardım bekliyoruz. Bu insanlar bizim misafirimiz. Ülke olarak onlara kucak açtık, misafirperverliğimizi göstermemiz lazım" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı