Suriyelilere doğrudan oturum verilmesi gündemde

BERLİN (CİHAN)
29.09.2015 - 16:04 | Son Güncelleme: 29.09.2015 - 16:04

Almanya'da Federal hükümetin Suriye’den iç savaştan kaçıp gelen sığınmacılara iltica sürecine tabi olmadan doğrudan üç yıllık oturum vermeyi planladığı iddia edildi.

Spiegel’in haberine göre, hükümet Suriyeli mültecilere doğrudan oturum vererek, Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin (BAMF) üzerindeki yükü hafifletecek. Hükümetin vereceği üç yıllık oturumla Suriyeli mültecilerin akrabalarını Almanya’ya getirme haklarının olmayacağı dile getirildi. Özellikle Balkan ülkelerinden göçmenlerden dolayı önemli bir yoğunluk yaşayan BAMF’in mesaisini daha fazla Balkanlardan gelenlere harcayacağı belirtildi.

Güvenli ülke statüsüne alına Arnavutluk, Karadağ ve Kosova gibi ülkelerden gelenlerin birkaç hafta içinde geri gönderilmesi hedefleniyor. Bu ülkelerden gelenlerin iltica başvurularının sonlandırılması altı ile bir sene arasında değişiyor. Daha çok ekonomik nedenlerle Almanya’ya iltica eden Batı Balkan göçmenlerinin hızlı şekilde sınır dışı edilmesi öngörülüyor.

Öte yandan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Grup Başkanı Volker Kauder, Avrupa genelinde mültecilere sunulan imkanlarda standart getirilmesini istedi. “İnsanların şartların iyi olduğu ülkeye gitmek istemesine şaşırmamalıyız. Bu nedenle AB genelinde iltica hukukunda ve sunulan imkânlarda birlik sağlamalıyız.“ diyen Kauder, mültecilere verilecek imkânlar açısından ölçünün Almanya olması gerekmediğini çünkü Almanya’nın standartlarının Avrupa standartlarına uymasının zor olduğunu kaydetti.

Almanya’nın sınırlarını kontrol etmeye devam etmesini isteyen CDU’lu siyasetçi, "Almanya, serbest dolaşımı düzenleyen Schengen sisteminin tekrar işlemesine ve dış sınırların güvenliği sağlayana kadar sınırlarını kontrol etmeli." ifadelerini kullandı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı