Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriyeliler geceye Er Meydanı'nda geçirdi

  AA
  19 Eylül 2015 - 10:57Son Güncelleme : 19 Eylül 2015 - 10:57

  Edirne'de Avrupa'ya geçmek için sınıra doğru yola çıktıktan sonra durdurulan sığınmacıların çeşitli alanlardaki bekleyişleri sürüyor.

  Sınıra yürüyüşleri jandarma ve polis tarafından durdurularak Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı'na getirilen bin 500'e yakın sığınmacı, geceyi burada geçirdi. Sığınmacıların bazıları güreşlerin yapıldığı çayırda bazıları da stadyumun dışındaki yeşil alanda sabahladı.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sığınmacılara kumanya ve içme suyu dağıttı.

  Suriyeliler geceye Er Meydanında geçirdi

  İKİ BİN CİVARINDA SIĞINMACI BEKLİYOR

  Bu arada daha önce otogarda bekleyen grup ise TEM otobanına geçti. Burada bekleyen grup, Sarayiçi mevkisindeki gruba katılmayı istemedi. Orada sabahlayan grup nedeniyle otoban Edirne'ye geliş yönünde kapalı tutuldu. Ulaşım gidiş yönünden gidiş-geliş şeklinde sağlandı.

  İlhan Koman Parkı'nda da 200'e yakın sığınmacı bekliyor. Edirne'de 3 bölgede bekleyen sığınmacıların sayısı 2 bin civarında.

  Sarayiçi ve otobanda bekleyen grubun bugün sınıra yürümek için harekete geçeceği belirtiliyor.

  Suriyeliler geceye Er Meydanında geçirdi

  NE OLMUŞTU?

  Geçen hafta sonundan itibaren Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen sığınmacılar otoban kenarındaki bir arazide, otogarda ve İlhan Koman Parkı'nda bekleyişe geçmiş, sınıra geçmeleri için talepte bulundu.

  Taleplerinin uluslararası hukuka göre uygun olmadığı belirtilen sığınmacılar İstanbul'a dönmeleri yönünde ikna edilmeye çalışıldı.

  İkna olmayan sığınmacılardan otoban kenarında bekleyenler, bekleyişin dördüncü gününde dün sınıra doğru yürüyüşe geçti, jandarma ve polis barikatıyla durduruldu.

  Sığınmacılar, güvenlik güçlerine biber gazı sıktı ve taş attı. Jandarma ve polis ise herhangi bir müdahalede bulunmadı.

  54 . Mekanize Tugay Komutanlığı'na bağlı birliklerinde güvenlik güçlerine desteğe gelmesi, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın çabalarıyla sığınmacılardan bir kısmı Sarayiçi mevkinde beklemeyi kabul etti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı