HATAY HABERLERİ REYHANLI HABERLERİ

Suriyeli yetimlerden Türkçe Okuma Bayramı

DHA
21.12.2017 - 10:31Son Güncelleme :
DHA

Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),(DHA)- HATAY’ın Reyhanlı ilçesinde, İnsan Hak ve Hürriyetleri(İHH), İnsani Yardım Vakfı ve Katar Raf işbirliği ile kurulan Çocuk Yaşam Merkezi’nde eğitim gören Suriyeli yetimler Türkçe Okuma Bayramı etkinliği düzenledi.
Yetim Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliği ile ‘Kardeş Millet, Kardeş Dil’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte Suriyeli yetim çocuklar Türkçe ve Arapça tiyatro oyunu ve ront gösterisi sergiledi. Şiir ve oratoryo dinletisi seslendiren yetimler marşlar söyleyerek çeşitli halk oyunları  oynadı. Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, etkinliğin amacının yaşları ilerleyen çocukların kendi kültüründen uzaklaşmadan yaşadığı toplumun kültürünü de öğrenmesi olduğunu söyledi.
Aynı inanca sahip iki toplum arasındaki kardeşlik bilincini oluşturan en büyük etkenin kültür olduğunu belirten Çocuk Yaşam Merkezi İşletme Müdürü Hamza Dinçer ise, “Şu anda 990 yetim çocuk ile oluşturmaya çalıştığımız iki ortak kültürün, önümüzdeki senelerde bölgede yaşayan insanların kardeşlik hukukunu arttıracağını ve topluma fayda sağlayan çalışmaları ortaya çıkaracağına inanıyoruz. Özellikle el sanatları ve görsel sanatlar gibi kültürel kimliğin öne çıktığı mesleklerde ortak değerlerimizi işleyerek yakın tarihteki ortak hafızalarımızı canlandırmaya çalışıyoruz” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Reyhanlı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Reyhanlı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Suriyeli yetimlerden Türkçe Okuma Bayramı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı