« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Suriyeli sığınmacıların futbol heyecanı

Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Akçakale'deki çadır kentte kalan Suriyelilere yönelik futbol turnuvası düzenlendi.-

A.A.
SON GÜNCELLEME
Akçakale Kaymakamlığı'nca organize edilen “Süleyman Şah Çadırkent Futbol Turnuvası” için sığınmacıların barındığı 4 mahallede gençler arasında takımlar oluşturuldu.

Geçen hafta başlayan maçlar sonunda finale kalan 2 ve 3. mahalle takımları şampiyonluk için mücadele etti. İlk devresi 0-0 biten karşılaşmanın ikinci yarısında daha üstün olan 2. mahalle takımı, karşılaşmadan 2-0 galip ayrıldı.

Turnuvanın şampiyonu olan 2. mahalle takımının sporcu ve taraftarı, Arapça, “Canımız, kanımız sana feda olsun Erdoğan” ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine ise “Suriye'yi terk et” şeklinde slogan attı.

“Sosyal yaşamlarına katkı”

Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat, turnuvanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kamptaki Suriyelilerin sosyal yaşamdan kopmamaları için sportif faaliyetler düzenlediklerini söyledi.

Türkiye'nin sığınmacıların yaralarını sarmayı borç bildiğini ifade eden Fırat, “Spor, acılarınızı unutmayı ve rehabilite olmanızı sağlayacak son derece faydalı bir etkinliktir” diye konuştu.

Suriyeli antrenör Mustafa Tutu ise bu tür faaliyetlerin özellikle gençleri mutlu ettiğini belirterek, yetkililere teşekkür etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz