Gündem Haberleri

  Suriyeli sığınmacılar yerli nüfus sayılacak

  hürriyet.com.tr
  08.04.2016 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı ile Büyükşehir Yasası'nda değişiklik yapılacak. Buna göre, Suriyeli göçmenler yerli nüfus sayılacak. Böylece İller Bankası’ndan bu nüfusa göre alınacak pay da artacak. Bütçeden aldığı pay en çok artacak iller Şanlıurfa ve Gaziantep olacak.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu talimat verdi, AK parti Yerel Yönetimler Başkanlığı, Büyükşehir Yasasında yapılacak değişiklik için harekete geçti. Bir yandan hummalı bir çalışma yürütülürken bir yandan da tarafların görüşleri alınıyor.

  Karar Gazetesi'nden Erol Metin'in haberine göre, hazırlıklara ilişkin bilgi veren AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Ahmet Eşref Fakıbaba, bu dönem Meclis’e sevk edilmesi planlanan düzenlemeyle, belediyelerin yükünün hafifletileceğini söyledi.Fakıbaba, yeni düzenlemeyle belediye gelirlerinde artış yaşanacağını belirtti. Mevcut düzenlemede İller Bankası’nın belediyelere nüfus oranına göre pay verdiğini hatırlatan Fakıbaba, yapılacak değişiklikle Suriyeli mültecilerin de yerli nüfustan sayılacağını belirtti. 

  Etiketler: Gaziantep , Şanlıurfa
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı