Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriyeli muhaliflerden Esad'a kimyasal silah suçlaması

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  25 Haziran 2013 - 09:52Son Güncelleme : 25 Haziran 2013 - 10:51

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye konusunu da ele aldıkları uzun bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri gün, Esad rejiminin Suriyeli muhaliflere yönelik yine iki ayrı kimyasal silah saldırısı düzenlediği iddia edildi. Washington’daki Suriye Destek Grubu, saldırılardan etkilenenlerin fotoğraflarını yayınladı.

  ABD’nin, Suriye’de rejimin kendi halkına kimyasal silah attığının kesin olarak tespit edildiğinin anlaşıldığını açıklamasından iki hafta sonra Washington’daki Suriye Destek Grubu (SSG) bir bildiri yayınladı. Ve 24 Haziran sabahı ve akşamında, Şam’ın doğu mahallelerinden Zamalka’da Esad Rejimi tarafından muhaliflere iki ayrı kimyasal silah saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

  SSG, saldırı sonrası zehirli gazdan etkilenen Suriyelilerin fotoğraflarını da paylaşıp şimdiye kadar altı kişinin öldüğünü, 20 de yaralı olduğunu belirtti. Yaralananların kimyasal silahlı saldırılarında rastlanan türden kasılmalar, göğüs ve karın ağrıları, başdönmesi, görme bozukluğu ve nefes alma problemleri yaşadığı ifade edildi. SSG, ayrıca Zamalka halkının bu saldırıların üç gündür yaşandığını söylediğini duyurdu.

  HASTANEYE SALDIRI
  SSG, Pazar günü de rejim uçaklarının attığı iki füzenin, ülkenin doğusunda Irak sınırındaki Deir ez-Zur’a bağlı yerleşim yerlerinden birinde büyük bir hastaneye isabet ettiğini açıkladı. Saldırıda hastanenin büyük oranda yok olduğu ama sağlık görevlileri saldırıdan önce hastaları binadan dışarı çıkardığından sadece az sayıda yaralı bulunduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı