Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriyeli muhalif lider El Bahra: Türk diplomatların serbest kalması bir şey değiştirmez. Türkiye, zaten bizi destekliyor

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  23 Eylül 2014 - 01:17Son Güncelleme : 23 Eylül 2014 - 09:42

  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) Başkanı Hadi el-Bahra, “Türkiye, Suriye konusunda ikilem içinde, Türkiye ile çok uzun bir sınırı paylaşıyoruz.. Bir yandan sığınmacılara insani yardımları sağlıyorlar, diğer yandan da sınırdaki geçişlerin güvenliğini sağlamak zorunda. Türk diplomatların serbest kalışı bir şey değiştirmeyecek. Türkiye, zaten bize ihtiyacımız olan desteği sağlıyor” dedi.

  Askeri yönetimi dağıttılar

  Koalisyon’un askeri kanadı olan “Özgür Suriye Ordusu”’ndaki tüm liderliklere son verdiklerini, savaşan 60 kadar üst düzey liderlikler arasında bazı fakir ayrılıkları yaşandığını ve bazılarından ise uzun süredir haber alınamadığını belirten El-Bahra, Türkiye’nin IŞİD terörine klarşı mücadele de uluslararası koalisyona katılacağına inandığını söyledi.

  Birleşmiş Milletler’deki basın toplantısında konuşan El-Bahra, Türkiye’nin önerdiği “Limitli uçuşa yasaklı bölge’’ fikrini desteklediklerini, son zamanlarda İran’ın da bu koalisyonun bir parçası olması gerektiği yönündeki fikirlere ise sıcak bakmadıklarını belirtti.

  IŞİD’ı Esad rejimi güçlendirdi

  Koalisyonun Suriye’deki Kürtleri de temsil ettiğini kaydeden El-Bahra, 300 Kürt köyünün tamamen boşaldığını ve Türkiye’ye sığınan Kürtlerin sayısının 200 bine çıktığını belirtti. Suriye’de esas hedeflerinin IŞİD değil, Esad rejimi olduğunu söyleyen El-Bahra, “Rejim IŞID mevzilerini asla uçak ve füzelerle bombalamadı. Sürekli bizim güçlerimize saldırdı. Böylece IŞİD’ı güçlendirerek dünyaya karşılarında ciddi bir tehlike olduğunu ve kendi verdikleri savaşı haklı çıkarma mesajı vermek istediler. Biz ise sadece Suriye içişnde savaşmıyoruz, burada BM’de Rusya vetosuna karşı da diplomatik savaş veriyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı