Ege Haberleri

EGE

  Suriyeli liderin, ölüm şebekesi çökertildi

  Taylan YILDIRIM/DHA
  14.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.06.2013 - 14:03

  İzmir ve Aydın’da polisin düzenlediği operasyonda, liderliğini Suriyeli I.H. ile kardeşlerinin yaptığı insan tacirliği şebekesinin 14 elemanı yakalandı.

  Şebekenin, delik zodiyak botlarla Yunan adalarına gitmeleri için adeta ölüm yolculuğuna gönderdikleri kaçakların, denizdeki kurtarılma anları da, kameralarca saniye saniye kaydedildi.
  İzmir’de Suriyelilerin kurduğu bir insan tacirliği şebekesinin kaçakları, yasadışı yollardan Yunan adalarına götürdüğü bilgisini alan Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğıü ekipleri harakete geçti. Araştırmalar sonrasında, şebekenin liderinin Suriye’den yaklaşık 8 yıl önce İzmir’e geldikten sonra kuyumculuk da yapmaya başlayan 39 yaşındaki I.H.’nin olduğu belirlendi.

  Suriyeli liderin, ölüm şebekesi çökertildi

  143 KAÇAK ÖLÜMDEN KURTARILDI
  İnsan tacirlerine yönelik yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takip sırasında, Didim’de çeşitli tarihlerde Yunan adalarına geçirilmek üzere zodiyak botlarla denize açılan kaçaklar, polisin bilgi vermesi sonucunda sahil güvenlik ekiplerince yakalandı. Bu sıralarda, yakalanmamak için denize atlayıp kaçmaya çalışan kaçakların kurtarılma anları da yine saniye saniye kameralara yansıdı. Bu arada şebekenin elemanlarının kimliğinin de tespit edilmesiyle İzmir ve Aydın’da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Operasyonda I.H. ile kardeşlerinin de aralarında bulunduğu 14 kişi yakalandı. Şebeke lideri I.H.’nin Türk vatandaşlığı için başvuruda bulunduğu, ancak insan kaçakcılığı suçlarından kaydı bulunduğu için reddedildiği ortaya çıktı.

  Suriyeli liderin, ölüm şebekesi çökertildi

  ÖLÜM YOLCUlUĞUNA ÇIKARMIŞ
  Şebeke elemanlarının verdiği bilgiler ile polisin araştırmalarında zanlıların, kullandıkları yöntemler de tespit edildi. Genelllikle Suriye’de son iki yılda yaşanan olaylardan kaçan kişileri bin 500 Dolar karşılığında Yunan adalarına geçiren şebekenin, bu kişileri ilk olarak Didim ilçesinde kendilerine ait evlerde sakladığı saptadı. Bu kaçakların uygun zamanlarda da zodiyak botlarla adalara gönderildikleri belirlendi. Ancak zanlıların, genellikle kaçakların, delik botlarla denize açılmalarını sağladıkları onlara da elleriyle delikleri kapatmalarını söyledikleri de öğrenildi. İşlemleri tamamlanan 14 zanlı, adliyele sevkedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı