"Suriyeli kızlar 100-200 dolara satılıyor"

12 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2012 - 01:42

Arap basınında çıkan haberlere göre, Ürdün'deki mülteci kamplarında kalan 15 yaşından küçük Suriyeli kızlarla para karşılığında evlenmek, Suudi Arabistanlı erkekler arasında trend haline geldi. Söz konusu iddialara konu olan kampların bugünkü konuğu ise Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) özel elçisi Angelina Jolie'ydi.

İngilizce yayımlanan Arap gazetesi The National’da yazan Hassan Hassan'ın iddiasına göre, yaşı ilerlemiş birçok Suudi, Suriyeli sığınmacı ailelerin içinde bulunduğu durumdan istifade etmeye çalışıyor.

Hassan, bu kişilerin evlenecekleri Suriyeli kızları bulmak için internetteki Arap forumlarını kullandığını belirtti. Hassan, ailelerin zoruyla evlendirilen kızlar için Suudi alıcıların, 125 dolar ile 250 dolar arasında değişen meblağlar ödediğini ifade etti.

Yazar, Suudi Arabistan'dakine benzer bir trendin Türkiye ve Irak'ta da popüler olmaya başladığı yönünde haberler olduğunu belirtti.

JOLIE O KAMPLARDA

ABD'li aktris Angelina Jolie, bugün BMMYK özel elçisi sıfatıyla Ürdün'deki kampları ziyaret etti.

Zaatari mülteci kampındaki Suriyelilerden "dehşet verici" ve "yürek burkan" öyküler dinlediğini söyleyen Jolie, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyanın Suriye'deki gelişmelerden büyük endişe duyduğunu belirtti.

JOLIE ÜRDÜN'DEKİ MÜLTECİ KAMPLARINDA / FOTO GALERİ

Özellikle çocukların anlattıklarından çok etkilendiğini ifade eden Jolie, mültecilerin en çok "Bize kim yardım edecek" sorusunu dile getirdiğini söyledi.

BMMYK'nin, Nisan ayında çalışmalarından dolayı iyi niyet elçiliğinden özel elçiliğe terfi ettirdiği Jolie, geçtiğimiz yıl da Hatay'daki mülteci kamplarını ziyaret etmişti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 8 Yorum }
 • atalay ar 11.9.2012 22:04:49
  Gulay hanim komik olmayin ne ajani ne istibarati. Amerikanin Ajanimi kalmadi Angelina Jolie yi ginderecek oraya. akil var mantik var guldurmeyin. :) ajan dediginiz kisi kendini belli etmez. goz onunde olmaz. caktirmadan araya karisir.
 • Nasil Yani 11.9.2012 21:53:31
  Orta Amerika bombos, cok uzuluyorsan ulkene götür.Götür de gor:) Uzaktan acimak kolay..
 • gülay yildirim 11.9.2012 21:02:31
  Angelina Jolie bir ajandir ve oraya istihbarat toplamaya gitmistir.Hatay'a da bu amacla gelmisti.Bunu goremeyenleri birazcik uyanik olmaya ve tarih okumaya davet ediyorum!Ajan tabii ki ben ajanlik yapmaya gittim demeyeyecek,bak ne guzel konu bulmus. ahlanip vahlaniyoruz hep beraber!sanki ilk oluyor!
 • latife soysal 11.9.2012 19:20:14
  Gerçekten utanıyorum,ayıptır günahtır.
 • leyl leyl 11.9.2012 17:20:51
  15 yaşındaki çocukla evlenmek için sapık olmak gerek, utanmazlar.
 • Mehmet Hasat 11.9.2012 16:56:41
  Ziyaret etmek yerine bir miktar mülteciyi kendi ülkelerine götürmeyi deneseler ya!
 
HaberlerPokemon GoGuetemalaPokemon Go cinayetiKöprüaskerHarp OkuluKuleli