Gündem Haberleri

  Suriyeli kadın bakandan yardım istedi

  A.A.
  23.05.2011 - 19:20 | Son Güncelleme:

  Suriye uyruklu bir kadın, Türk vatandaşlığına geçmek için yaptığı müracaatın kabul edilmesi için Devlet Bakanı Faruk Çelik'ten yardım istedi.

  Bakan Çelik, seçim çalışmaları kapsamında kent merkezindeki bazı sivil toplum kuruluşlarını ve esnafı ziyaret etti. Zahireciler Borsası ve Şire Pazarı esnafını ziyaret eden Çelik, burada esnafın sorunları dinledi.

  Daha sonra Merkez İlçe Tarımsal Kalkınma Kooperatifine geçen Çelik, il genelindeki besicilerin sorunları hakkında Rızvan Rızvanoğlu'dan bilgi aldı.

  Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanlığını da ziyaret eden Çelik'in yanına yaklaşan ve adının Emine El Muhammedi olduğunu belirten 33 yaşındaki Suriye uyruklu kadın, Türk vatandaşlığı konusunda yaptığı müracaatın kabul edilmesi konusunda yardım talebinde bulundu.
  Türkçe bilmediği için kardeşi aracılığıyla isteklerini ifade eden el Muhammedi'yi dinleyen Faruk Çelik, kendisine uzatılan dosyayı alarak, “İnşallah, inşallah...” dedi.

  Emine El Muhammedi, gazetecilere yaptığı açıklamada, on üç yıl önce bir yakınıyla birlikte yaşamaya başlayıp, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine yerleştiğini, o tarihten sonra da Türk vatandaşlığına geçmek için sürekli müracaatta bulunduğunu söyledi.

  Aradan geçen sürede genellikle “evrak eksikliği” gerekçe gösterilerek, bu talebinin bir türlü kabul edilmediğini ifade eden El Muhammedi, altı çocuğunun bulunduğunu, ailesi ve yaşantısını bırakıp Suriye'ye dönmek istemediğini kaydetti.

  Suriye'ye dönmesi halinde Türkiye'ye bir daha gelmesinin mümkün olamayacağını savunan Emine El Muhammedi, “Çocuklarımdan ayrılmak istemiyorum. Önce Allah'a sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve Bakan Faruk Çelik'e güveniyorum” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı