Dünya Haberleri

  Suriyeli isyancılar Halep çatışmaları için yeni tanksavarlar aldı

  Reuters
  19.10.2015 - 17:42 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusuna karşı mücadele eden isyancılar ve Halep'in güneyindeki müttefikleri, bölgede Cuma günü rejim güçleri tarafından başlatılan büyük taarruz sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı olan devletlerden ABD yapımı yeni tanksavarlar aldıklarını belirtti.

  Reuters'ın iletişime geçtiği Özgür Suriye Ordusu'yla bağlantılı bir gruptan üç kişi, İranlı savaşçılar ve Hizbullah tarafından desteklenen rejim ordusunun saldırılarının başlamasıyla beraber yeni silahların geldiğini belirtti.

  Ancak yetkililerden biri, yeni silahların saldırıyı karşılayabilmek için yeterli olmadığını söyledi. İsmini vermek istemeyen yetkili, "Birkaç tane silah işi çözmez. Düzinelerce ihtiyaçları var" dedi.

  Suriye'deki isyancılara Esad'a karşı çıkan ülkeler tarafından eğit-donat programı çerçevesinde yeni silahlar verilirken, bazı durumlarda ABD istihbarat kurumu CIA tarafından askeri eğitim de verildi.

  Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Direktörü Rami Abdulrahman, isyancıların tanksavar füzeleriyle Halep yakınlarında Cuma gününden bu yana rejime ait 11 aracının vurulduğunu belirtti.

  Etiketler: öso
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı