ŞANLIURFA HABERLERİ

Suriyeli engelli çocuklar, topluma kazandırılıyor

AA / Müslüm Etgü
19.02.2015 - 11:23Son Güncelleme :

- Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki çadır kentte, bedensel ve zihinsel engelli 45 çocuğa, Suriyeli 5 öğretmen nezaretinde eğitim veriliyor - Suriyeli öğretmen Hüseyin: "Okumaya meyilli çocuklara okuma-yazma, okuyamayanlara ise müzik, resim gibi farklı eğitimler veriyoruz"

AA / Müslüm Etgü

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bedensel ve zihinsel engelli Suriyeli çocuklar, barındıkları çadır kentte verilen özel eğitimle topluma kazandırılıyor.

Yaklaşık 28 bin sığınmacının barındığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'nde yaklaşık 8 bin 500 Suriyeli öğrenci, Türkiye'nin sağladığı imkanlarla eğitimlerini sürdürüyor.

Savaştan etkilenen bedensel ve zihinsel engelli 45 sığınmacı çocuğa da çadır kentte görevli Suriyeli 5 öğretmen nezaretinde eğitim verilerek, yeniden topluma kazandırılmaya çalışılıyor. Geçen yıl hayata geçirilen uygulama kapsamında, 15 engelli çocuk eğitimini başarıyla tamamlayarak okula başladı.

Suriyeli öğretmen Esma Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü 4 öğretmenle beraber öğrencileri yaş ve engel durumlarına göre farklı gruplara ayırarak, eğitim verdiklerini söyledi.

Öğrencilerin yetenek ve becerilerine göre farklı eğitimler sunduklarını ifade eden Hüseyin, şöyle konuştu:

"Savaştan etkilenen, yaralanan veya doğuştan engelli çocuklarımıza en uygun eğitimi vermeye çalışıyoruz. Okumaya meyilli çocuklara okuma-yazma, okuyamayanlara ise müzik, resim gibi farklı eğitimler veriyoruz. Öğrencilerimize psikolojik destek vererek, onları rehabilite edip topluma kazandırmak istiyoruz. Geçen yıl başladığımız eğitimler sayesinde 15 öğrencimiz eğitimini başarıyla tamamlayarak sosyal anlamda insanlarla ilişki kurabilecek duruma geldi. Şimdi yaşıtları gibi okula gidiyor. Amacımız, bu çocukları eğiterek, hem ailelerine hem topluma kazandırmaktır."

Öğretmenlerden İmtisal Ahmet de Türkiye'nin kendilerine sağladığı imkanlarla engelli çocuklara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Onları topluma kazandırmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Ahmet, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm çadır kent yetkilileri ile Türk halkına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Suriyeli engelli çocuklar, topluma kazandırılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2015 tarihinde saat 11 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suriyeli engelli çocuklar, topluma kazandırılıyor haberi güncellenecektir.

ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:26
 • Guneş
  07:06
 • Öğle
  12:22
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:47
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı