KONYA HABERLERİ

Suriyeli bebekler Konya'da sağlılığına kavuştu

AA / Abdullah Yıldiz
18.01.2015 - 18:19Son Güncelleme :

- Suriye'den Konya'ya göç eden ailelerin biri 7 diğer 10 günlük bebekleri NEÜ Meram Tık Fakültesi Hastanesi'ndeki göz ameliyatı ile sağlıklarına kavuştu

YEREL HABERLER KONYA

AA / Abdullah Yıldiz

KONYA (AA) - Suriye'deki iç karışık nedeniyle Konya'ya göç eden ailelerin biri 7, diğeri 10 günlük bebekleri, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki göz ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Okka, yaptığı yazılı açıklamada, bebeklerde göz tansiyonu yüksekliğine bağlı görme sinirlerinin hasara uğraması hastalığının görüldüğünü belirterek, buna on binde bir oranında rastlandığını belirtti.

Bebeklere tıp deyimiyle ‘Primer Konjenital Glokom' teşhisi konulduğunu ifade eden Okka, şu bilgileri verdi:

"Bebeklerimizde teşhis ettiğimiz ‘Primer Konjenital Glokom’ yani doğuştan görülen göz tansiyonu yüksekliğine bağlı görme sinirlerinin hasara uğraması hastalığı on binde bir oranında görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta ilk tanı genellikle bebekle ilk kez karşılaşan kadın-doğum uzmanı, yeni doğan uzmanı, ya da hasta yakınları tarafından konulabilir. Doğumlarından hemen sonra hastalıkları teşhis edildiği için şanslı olan Suriyeli bebeklerle ilgili gerçekleştirmiş olduğumuz operasyonlar da son derecede başarılı olmuştur."

Bu hastalıkta en fazla anormalliğin göz içi bölmeciklerinde görüldüğünü vurgulayan Okka, "Göz içi basıncının artışının tek nedeninin trabeküler ağ örgüsündeki gelişim bozukluğudur. Göz ve eklerinde göz içi basıncının artışına neden olabilecek başka anormallik görülmez. Genellikle her iki göz birlikte etkilenir. Erkek bebekler kızlardan biraz daha fazla etkilenir" ifadelerini kullandı.

Okka, Konjenital Glokom hastalığının beş temel belirtisinin ışığa aşırı duyarlılık, aşırı sulanma, göz kapağının özellikle gün ışığında kasılması, büyük veya iri göz, ile korneanın grimsi beyaz görünümü olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Suriyeli bebekler Konya'da sağlılığına kavuştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ocak 2015 tarihinde saat 18 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Suriyeli bebekler Konya'da sağlılığına kavuştu haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:05
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı