Gündem Haberleri

  Suriyeli Bakan: Ellerini keseriz

  Hürriyet Planet
  04.09.2012 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Suriye'de uçuşa yasak bölge kurulmasını öneren Türkiye'ye Şam'dan sert tepki geldi.

  New York Times'ın haberine göre, Suriye Enformasyon Bakanı Ümran ez Zabi, başkent Şam'da düzenlediği basın toplantısında, sınırda tampon ya da güvenli bölge kurulması dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "meşruiyetini yitirdiğini" söyledi.

  Zabi, Suriye'nin tampon bölge için bir karış toprağını dahi açmayacağını belirterek, böyle bir müdahale girişimine karşı Suriye hava kuvvetlerinin misillemede bulunacağını ifade etti.

  Suriyeli Bakan, "Her kim ki ulusal egemenliğimize dokunur, ellerini keseriz" sözleriyle, herhangi bir müdahaleye karşı tepkisini net bir şekilde ortaya koyarken, Suriye'yi silahlı isyancılardan temizleyene kadar muhaliflerle müzakere masasına oturmayacaklarını da belirtti.

  "ELİMİZDE KANITLAR VAR"
  Suriye'de yaşananları “büyük bir komplo” olarak değerlendiren Zabi ayrıca, Türkiye'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırdığına dair elinde güçlü kanıtlar olduğunu ileri sürdü.

  Suriye'nin yeni BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi'ye elinden gelen yardımı yapacağını ifade eden Zabi, “Annan'a da yardım ettik. Annan; Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Şam'a yönelik suçlamaları nedeniyle başarısız oldu” dedi.

  Şam'dan izin almadan Suriye'ye giren yabancı gazetecileri de uyaran Zabi, "Yasa dışı yollardan giriş yapan bir muhabir iki hata yapıyor. Birincisi, kanunen kendini zora sokuyor. İkincisi, mesleğinin ötesine geçiyor" diye konuştu.

  "SAKALLI MÜBAREK"
  Suriyeli Bakan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi de alaycı dille eleştirdi. Zabi, Müslüman Kardeşler'in adayı olarak cumhurbaşkanı seçilen Mısır lideri için "Hüsnü Mübarek'le arasındaki tek fark Mursi'nin sakallı olması" dedi.

  Mursi geçtiğimiz hafta İran'a yaptığı tarihi ziyaret sırasında "baskıcı" olarak nitelediği Esad rejiminin devrilmesi için muhaliflere destek olunması çağrısında bulunmuştu.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı