Suriye'den Türk firmalarına davet

AA
08.10.2005 - 11:47 | Son Güncelleme: 08.10.2005 - 11:47

Suriye'nin ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah Al Dardari, önümüzdeki 10 yılda Suriye'deki altyapı projelerinde 10 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç bulunduğunu, bunun da Türk firmaları için büyük bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan Dardari, İstanbul'da düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlamasının hemen ardından yaptığı ziyaretin zamanlama açısından harika olduğunu kaydetti.
Temaslarında iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını dile getiren Dardari, ekonomik ilişkilerin düzeyinin henüz siyasi ilişkilerin düzeyine ulaşamadığını bildirdi.

Suriye'de 5 yılda 8 organize sanayi şehri oluşturulacağını, ayrıca tarım konusunda arazi ıslahı çalışmaları başta olmak üzere çalışmalar yapacaklarını dile getiren Dardari, “Dolayısıyla Türk firmalarını davet edeceğiz. Önümüzdeki 10 yılda Suriye'deki altyapı projelerinde 10 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç var. Bu da Türk firmaları için büyük bir fırsat” dedi.
Dardari, iki ülke arasında halen 800 milyon dolar civarında bulunan ticaret hacmini 2007 sonuna doğru 2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini, aslında bu rakamın da potansiyelin altında bulunduğunu belirterek, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasının TBMM'de 3 ay içinde onaylanacağı bilgisini aldıklarını, bu anlaşmanın Suriye ile Arap olmayan bir ülke arasındaki bu yöndeki ilk anlaşma olacağını söyledi.

Suriye ile Avrupa Birliği arasında da benzer bir anlaşmaya imza atılmasıyla Türkiye ile Suriye arasında ortak ekonomi alanı kurma hayalinin gerçeğe dönüştürüleceğini dile getiren Dardari, Türkiye ile ortak turizm alanı oluşturmak istediklerini, ayrıca, petrol aramaları yapmak üzere ortak petrol şirketi kurulmasını da ele aldıklarını bildirdi.
Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki temaslarına ilişkin bir soru üzerine de Dardari, ”Suriye'de bir borsa kuracağız, bunun da altyapısını teknik bakımdan sizden alacağız” diye konuştu.

"ERDOĞAN'A MESAJ GETİRDİM"

Dardari, “Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri soruşturmasıyla ilgili raporun siyasi sonuçlarına ilişkin her türlü ihtimale dayanarak, Suriye yönetiminin çevre ve dost ülkelere yönelik diplomatik temaslar başlattığı izlenimi var. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan Başbakan Erdoğan'a bir mesaj getirdiniz mi?” sorusu üzerine, “Sayın Esad'tan Sayın Erdoğan'a bir mesaj getirdim. Sayın Abdüllatif Şener teslim aldı” yanıtını verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı