Gündem Haberleri

  Suriye'den muhalefete diyalog çağrısı

  Hürriyet Planet
  13.08.2012 - 17:03 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin İran'daki Büyükelçisi Hamid Hasan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın muhaliflerle yapılacak görüşmelere olumlu bakacağını söyledi.

  İran'ın resmi haber ajansı İRNA'ya konuşan Hasan, ülkesinin ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için muhaliflerle diyalog kurmak istediğini kaydetti. Ülkesinin Birleşmiş Milletler Suriye eski Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın hazırladığı altı maddelik ateşkes planına sadık kaldığını belirten Hasan, ancak planın bazı ülkeler tarafından boşa çıkarıldığını söyledi.

  Tahran'da açıklamalarda bulunan Hasan, tek şartlarının görüşmelerin Esad'ın liderliğinde yapılması olduğunu ifade etti.

  Suriyeli muhalifler, Şam yönetiminin müzakere çağrılarını daha önce de reddetmişlerdi. Annan planına karşı çıkan silahlı gruplar Esad'ın iktidarı terketmesini istiyor.

  Suriyeli diplomat, büyük bir kararlılık ve birlikle Esad'ın başkanlığı altında Suriye'nin terörist komplolara karşı mücadele etmeyi sürdürme azmine sahip olduğunu vurguladı.

  Şam yönetimi, ülkesindeki silahlı grupların Suudi Arabistan, Katar, Türkiye ve ABD tarafından desteklendiğini ileri sürüyor.

  İran da daha önce Suriyeli muhalifleri müzakere masasına çağırmış ancak ABD ve İsrail'in bu tür diyalog girişimlerini sabote etmekle suçlamıştı.

  SURİYELİ DİPLOMAT TARAF DEĞİŞTİRDİ

  Suriye'yi İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM İnsan Hakları Konseyi'nde temsil eden Deni Baaj taraf değiştirdiğini açıkladı.

  Baaj müzakerelere katıldığı zaman amacının hükümetini değil ülkesini korumak olduğunu iddia etti.

  Diplomat insanlarına yardımcı olmak için muhalefetin safına geçtiğini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı