Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'den büyük gözdağı

  Hürriyet Planet
  12.07.2012 - 19:59 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusu beş günlük askeri tatbikatını dün gerçekleştirdiği füze denemeleriyle tamamladı. Öte yandan dün Rus donanmasına ait bir savaş gemisi daha İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek Akdeniz'e açıldı. Bazı kaynaklara göre gemiler Suriye'nin Tartus Limanı'na gidiyor.

  Suriye resmi haber ajansı SANA'nın tatbikatla ilgili haberinde, füzelerin hedeflerini başarıyla vurduğu belirtildi.

  Açıklamada, "Kahraman askerlerimiz, belirlenen sınırlar içinde herhangi bir düşman hedefi yok etmeye hazır olduklarını gösterdiler" denildi.

  Nerede gerçekleştirildiği açıklanmayan tatbikatı, geçtiğimiz günlerde Türkiye üzerinden Fransa'ya kaçan Tuğgeneral Menaf Tlas'ın kardeşi Korgeneral Telal Tlas'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey komutanın izlediği bildirildi.

  TATBİKATTAN KARELER / FOTO GALERİ

  RUS SAVAŞ GEMİSİ İSTANBUL BOĞAZINI GEÇTİ / WEB TV

  RUSYA'DAN SURİYE'YE GÜVENCE

  Bu arada Rusya, Suriye ile daha önce yapılmış olan askeri anlaşmalara sadık kalacağını yineledi. Itar-Tass haber ajansının bildirdiğine göre, Rus Askeri ve Teknik İşbirliği Kurumu Başkan Yardımcısı Viyaçeslav Zirkaln, Suriye ile 2008 yılında yapılan askeri anlaşma şartlarının yerine getirileceğini belirtti.

  Bu kapsamda Suriye'ye askeri teçhizat teslim etmek üzere yola çıkan ancak sigortası iptal edildiği için Rusya'ya geri dönmek zorunda kalan Rus sevkiyat gemisinin durumuna değinen Zirkaln, “Bu sevkiyatı çıkarlarımıza zarar vermeden ve hiçbir provokasyona yol açmadan nasıl tamamlayacağımıza karar vermeliyiz. Rusya, Suriye ile daha önce imzalanmış askeri anlaşmalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirmiştir ve getirmeye devam edecektir. Ancak Suriye ile yeni bir silah anlaşması yapmayı düşünmüyoruz” dedi.

  Zirkaln, hafta başında yaptığı açıklamada da Suriye'deki durum yatışıncaya kadar bu ülkeyle yeni silah anlaşması yapmayacaklarını belirtmişti.

  RUS SAVAŞ GEMİSİ BOĞAZLARDAN GEÇTİ

  RUS SAVAŞ GEMİSİ EGE'YE AÇILDI / WEB TV

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı