Gündem Haberleri

  Suriye'de Ulusal Güvenlik'in başına Memlük getirildi

  Hürriyet Planet
  25.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin başkenti Şam’da geçtiğimiz hafta düzenlenen intihar saldırısında Esad'ın üst düzey kurmaylarının hayatını kaybetmesinin ardından bugün yeni atamalar yapıldı.

  Adı açıklanmayan bir kaynağın AFP’ye bildirdiğine göre, Devlet Başkanı Beşar Esad Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanlığına General Ali Memlük’ü getirdi.

   

  Kaynak, “Daha önce devlet güvenlik biriminin başı olan General Memlük, bakanlık yetkisiyle tüm güvenlik aygıtının denetiminden sorumlu olacak” dedi. Sünni Müslüman olan Memlük’ün “doğrudan Esad’a bağlı çalışacağı” belirtildi.

   

  Esad’ın en yakın çevresindekilerden biri olarak değerlendirilen Memlük devlet güvenlik biriminin başı olduğu dönemde ayaklanmaların bastırılmasında önemli bir rol oynadı. 2011 ortasından bu yana ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarının hedefi olan Memlük, insan hakkı ihlalleriyle suçlanıyor.

   

  MEMLÜK'ÜN YERİNE ZEYTUN

  Bu atamanın ardından Memlük’ten boşalan yere siyasi güvenlik şefi Dib Zeytun getirildi. General Rustam Gazali ise Zeytun’un yerine yeni siyasi güvenlik şefi oldu.

   

  Humus askeri istihbarat şefi Refik Şihadi de askeri istihbarat birimlerinin başkanlığına getirildi. Daha önce askeri istihbarat şefi olan Abdul Fettah Kudsiya ise Memlük’ün asistanı oldu.

   

  MERKEZİLEŞME HAMLESİ

  AFP’ye konuşan kaynak, “Şu ana kadar güvenlik güçleri farklı bakanlar arasında bölünmüş durumdaydı. Askeri istihbarat ile ordu ve hava kuvvetleri savunma bakanlığına, siyasi istihbarat içişleri bakanlığına, devlet güvenlik birimi ise devlet başkanlığına bağlıydı. Bir süredir bir merkezileştirme süreci devam ediyordu ancak saldırı süreci hızlandırdı” dedi.

   

  Suriye’de 18 Temmuz’da düzenlenen ve Özgür Suriye Ordusu’nun üstlendiği bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha, Esad’ın kayınbiraderi Asıf Şevket, Ulusal Güvenlik şefi Hişam İhtiyar ile ayaklanmaların bastırılmasından sorumlu kriz hücresinin başkanı Hasan Türkmani hayatını kaybetmişti.

   

  Suriyede Ulusal Güvenlikin başına Memlük getirildi MUHABERAT O KÖSTEBEĞİ BULDU

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı