Gündem Haberleri

  Suriye'de tanklar yine devrede

  Hürriyet Planet
  09.05.2011 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, yedi haftadan beri süren hükümet karşıtı gösterileri bastırmak için devreye soktuğu ordusunu kullanmaya devam ediyor. Dün, Suriye çapında yaşanan protesto gösterilerinde en az üç kişi ölürken, ülkenin en büyük üçüncü kenti Humus’a tankların girdiği haberi geldi.

  Humus’taki yerleşimciler, dün makineli tüfek ve top ateşi sesleri duyduklarını belirtirken, askerler Şam’ın 165 km kuzeyindeki kente protesto hareketinin başlamasından bu yana ilk kez giriş yaptı.

   

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nce yapılan açıklamaya göre, askerler, tanklarla gece vakti kentin Ban Sebaa, Bab Amro ve Tel El Sur mahallelerine baskın düzenledi. Baskınlarda, 12 yaşındaki bir çocuğun öldüğü belirtildi. Ölü sayısının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

   

  BİRÇOK KENTTE ÖLÜ VAR

  Ölü ve yaralı sayısı hakkında kesin bir bilgi bulunmazken, söz baskına uğrayan mahallelerde elektrik ve telekomünikasyon ağında aksamalar yaşanıyor.

   

  Öte yandan, Deir El Zor kentindeki görgü tanıkları, dün yaşanan protestolarda en az iki göstericinin silahsız olmalarına rağmen vurularak öldürüldüğünü belirtti. Ayrıca, Tafas kentinde askerlerin baskın düzenlediği bir evde bulunan bir kişi hayatını kaybetti.

   

  18 Mart’ta Dera kentinde başlayan reform yanlısı gösterilerde, bugüne kadar 800’den fazla sivilin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

   

  YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA

  Suriye insan hakları örgütünün yöneticisi Rami Abdülrahman, güvenlik güçlerinin ülke genelinde ev ev baskın düzenleyerek, yüzlerce kişiyi daha gözaltına aldığını söyledi.

   

  Hükümet karşıtı protestoculara yönelik baskıların genişletildiğini ifade eden Abdülrahman, gözaltı olaylarının, protestoları organize edenler ve katılımcıların tümüne yönelik olduğunu ifade etti.

   

  İnsan haklar örgütü yetkilisi Abdülrahman, bugünkü baskınların ağırlıklı olarak, ülkenin orta kesimlerindeki Humus, kıyı kenti Banyas, başkent Şam'ın bazı banliyöleri ile güneydeki Dera kentinin köylerinde yoğunlaştığını belirtti.

   

  Suriye'de mart ayı ortasında başlayan gösterilerde bugüne kadar insan hakları örgütlerine göre 630 civarında sivil hayatını kaybetti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı