Gündem Haberleri

  Suriye'de madalyonun diğer yüzü

  Hürriyet Planet
  27.07.2012 - 14:12 | Son Güncelleme:

  Her gün onlarca şiddet haberinin geldiği Suriye'de çatışmalar arttıkça halkın çektiği zorlukların boyutu da büyüyor.

  Çatışmaların başkent Şam'a kadar sıçradığı Suriye'de şiddet olayları nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken halk, ekmek fırınlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

  Fırıncılar elektrik kesintilerinden ve ekmek yapacak yeterli un bulamamaktan şikayetçi olurken, hem esnafın hem de halkın en önemli sıkıntılarından biri de mazot ve benzin kıtlığı. Suriyeliler, yakıt ihtiyaçlarını karşılayabilmek için benzin istasyonlarında saatlerce bekliyor.

  Anadolu Ajansı, Suriye'nin ticari merkezi Halep'te de halkın yoğun göçü nedeniyle çevre köylerde yiyecek sıkıntısının had safhaya ulaştığını bildirdi.

  SURİYE'DEN İNSAN MANZARALARI / FOTO GALERİ

  BM'DEN HALEP UYARISI

  Suriye'deki olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, özellikle askeri güçlerin yığınak yaptığı Halep'te büyük bir çatışmanın an meselesi olmasından kaygı duyduğunu belirtti.

  Pillay, yargısız infazlar, Şam'ın bazı mahallelerinde sivillerin keskin nişancılar tarafından vurulması gibi zulüm haberlerinin, yerleşim bölgelerinde ağır silahlar, tanklar, taarruz helikopterleri ve uçaklarının daha çok kullanılmasının sivillerin güvenliğinden ciddi endişe etmelerine neden olduğunu ifade etti.

  Pillay, tüm bunların yanı sıra Halep içine ve çevresine askeri yığınak yapılmasının kent halkı için "hayra alamet olmadığını" belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı