KİLİS HABERLERİ

Suriye’de de kullanılacak itfaiye araçları hizmette

DHA
23.05.2018 - 16:20Son Güncelleme :
DHA

Reşit ÇELEBİOĞLU/KİLİS, (DHA)-Kilis Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü parkına yeni itfaiye araçları, devreyi alınırken, araçların Suriye’de de yangın ve doğal afetlerde kullanılacak.

Kilis Belediyesi tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı (UNDP) proje kapsamında hazırlanan tam donanımlı Seyit Onbaşı ve Koca Yusuf isimli 2 itfaiye aracı ile yangın, arama kurtarma faaliyetleri ile afat sırasında kullanılacak araç ve gereçler hizmeti alınması nedeniyle bir tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, itfaiyelerinin yeni bir güç kazandığını ifade ederek, “2 tam donanımlı araç ve gereçleri, yaklaşık tanesi bir milyon TL’dir. Proje kapsamında yapılan gelen araçlarımızdır. Rabbimden niyazımız bu araçları hiç kullanmamaktır. Araçlar burada eskir, ama araçlar gerek Türkiye’de gerek, Kilis’imizde, çevre illerde gerekse, Fırat Kalkanı ile Zeytin dalı operasyonun bulunduğu bölgelerde Suriye topraklarında ihtiyaç olduğu anda araçlarımız bölgeye gidecek. 24 saat kesintisiz hizmete hazırız. Gerek Fırat Kalkanı gerekse Zeytin Dalı bölgesinde bir çok defalar operasyonlara katıldık. Yangın söndürme operasyonları, diğer askeri operasyonlara katıldık. Hazır ve nazır bekliyoruz. Bu araçları yeri geldiği zaman insanı amaçlı, yeri geldiği zaman askeri amaçlı, yeri geldiği zamanda gerek yurt dışında gerek yurt içinde yangın söndürmelerde kullanacağız” dedi

Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger ise Kilis İtfaiyesine 2 tane çok donanımlı aracın katılmasından mutlu olduklarını ifade ederek, “Hani derler ya ‘Hazır ol cenge eğer ister isen sulh u salah isterse’ bizde bu araçlarımızın eskimesini, kullanılmadan eskimesini canı gönülden istiyoruz. Ama 24 saat esasına göre çalışan itfaiye ordusu, yangın, sel, tabi afete karşı hazır olmalıdır. Kilis aynı zamanda kendisinin 1.5 katı kadar da çevresindeki alana hizmet veriyor. Belediyemizin gerek itfaiye, gerekse diğer konularda her zaman güçlü olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanı Hasan Kara, yeni itfaiye araçlarına binerek test etti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kilis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kilis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Suriye’de de kullanılacak itfaiye araçları hizmette haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı