Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye'de Cuma protestoları şiddete dönüştü

  A.A/hürriyet.com.tr
  27 Mayıs 2011 - 14:46Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 16:40

  Suriye'deki muhalif grup Yerel Koordinasyon Komiteleri, güvenlik güçlerinin ülkenin güneyindeki bir köyde gece düzenlenen gösteriye açtığı ateşte 4 kişinin öldüğünü bildirdi.

  SURİYE BÜYÜKELÇİ DEĞİŞTİRİYOR

   

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi örgütünden yapılan açıklamada, Şam'ın Katana banliyösünde yapılan gösteride açılan ateşte 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

  Örgüt, 2 göstericinin, güvenlik güçlerinin Şam'ın doğusundaki Katana'da toplanan yüzlerce protestocuyu dağıtmak için gerçek mermilerle ateş açmasıyla öldüğünü kaydetti.

  Laskiye, Banyas, Cable, Hama ve Humus'la ülkenin kuzeyindeki İdlib'de de gece yarısından sonra ve sabah saatlerinde gösteriler yapıldığı kaydedildi.

   

  Suriyeliler, son günlerde güvenlik güçlerinin daha az olduğu gece saatlerinde gösteriler yapıyor.

   

  İnsan hakları örgütleri, Suriye'de gösterilerin başladığı Mart ayından bu yana hükümet güçlerinin göstericilere müdahalesinde binden fazla kişinin öldüğünü bildiriyor.

   

  HER YERDEN SİLAH SESLERİ YÜKSELİYOR

  Öte yandan, Lübnan sınırındaki Zabadani kentinde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu beş kişi yaralandı.

   

  Humus’ta ise yoğun güvenliğe rağmen binlerce kişinin protesto gösterilerine katıldığı belirtilirken, kentten silah sesleri yükseldi.

   

  Humus’un 20 km kuzeyindeki Rastan’da ise 30 bin protestocu bir araya geldi. Göstericiler Devlet Başkanı Beşar Esad ve rejim karşıtı sloganlar arttı. Bir görgü tanığı, hükümet karşıtı gösterilerin başladığı günden bu yana Rastan’daki en yoğun katılımlı protestonun gerçekleştiğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı