Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriye: YPG bu aşamada meşru

  Hürriyet Haber
  08.05.2017 - 23:20 | Son Güncelleme:

  Şam’da basına konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, YPG’yi kastederek, “Bu aşamada Suriyeli Kürtlerin DEAŞ’a karşı mücadelesi meşru” diye konuştu.

  SURİYE Dışişleri Bakanı Velid Muallim, terör örgütü PKK’nın kolu YPG’yi kastederek, “Bu aşamada Suriyeli Kürtlerin DEAŞ’a karşı mücadelesi meşru” dedi ve Kürt grupların Suriye’nin bütünlüğünü koruma çerçevesi içerisinde olduğunu söyledi. Başkent Şam’da basına konuşan Muallim, Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan “çatışmasızlık bölgeleri” anlaşmasına muhaliflerin şartları yerine getirmesi halinde kendilerinin de uyacağını söyledi.

  ‘CENEVRE İLERLEMEDİ’

  Suriye’deki güvenli bölgelerde Birleşmiş Milletler veya uluslararası başka herhangi bir gücün rol almasının söz konusu olmadığını söyleyen Velid Muallim, Cenevre barış görüşmelerinin ilerleme sağlamadığını da kaydetti. Suriyeli bakan, muhalefetle yerel “uzlaşma anlaşmalarının” Cenevre görüşmelerine bir alternatif olduğunu ekledi. Muallim ayrıca, Ürdün güçlerinin Şam’la koordine olmadan Suriye’ye geçmeleri halinde bunu bir saldırganlık olarak değerlendireceklerini belirtti. Ancak Şam’ın Ürdün’le karşı karşıya gelme niyetinde olmadığını da kaydetti.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı