GeriFutbol Suriye yenilgisi Çin'lileri çıldırttı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye yenilgisi Çin'lileri çıldırttı!

Suriye yenilgisi Çin'lileri çıldırttı!

Son 2 yıldır futbol dünyasına astronomik yatırımlar yapan Çin, milli takımlar bazında arzuladığı başarıyı elde etmek için bir süre daha bekleyeceğe benziyor...

2018 Dünya Kupası Asya Elemeleri'nde dün gecenin sürpriz sonuçlarından birisi Çin'de alındı. Ülke olarak zor günler geçiren Suriye'nin deplasmanda son yıllarda futbol sektörüne adeta para yağdıran Çin'i 1-0 yenmesi Çinli taraftarları fazlasıyla kızdırdı.

Maçtan sonra sokağa dökülen taraftarlar yürüyüş düzenleyerek Çin Futbol Federasyonu başkanını istifaya davet etti. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde taraftarların ''Cai Zhenhua, istifa!'' dedikleri görülüyor.

Devlet Başkanı Xi Jinping'in propaganda malzemesi olarak kullanmak istediği futbolda Çin'in son yıllarda yaptığı yatırımlar milyarlarca dolar tutarında. Ülkeye gelen yıldız futbolcuların dışında oyuncu yetiştirmek için binlerce futbol akademisi açan Çin, bu akademilerin başına da Brezilya gibi futbol ülkelerinden antrenörler getirdi.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Zhuque Stadyumu'nda yaklaşık 40 bin seyircinin önünde Suriye karşısında oldukça etkisiz bir futbol oynayan ve 1-0 yenilen milli takımın 2018 Rusya'da yer alması bu sonucun ardından oldukça zora girdi. FIFA sıralamasında 78. sırada bulunan Çin'in 114. sırada bulunan Suriye karşısında oynadığı futbolu ''amatörce'' olarar yorumlayan gazeteciler, harcanan paralara rağmen milli takımın hiçbir gelişme göstermediğini belirtti. (Eurosport)

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle