Suriye’ye ihracat yüzde 132 arttı

Hürriyet Haber
17.09.2013 - 01:08 | Son Güncelleme:

Yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle gündemde olan Suriye ve Mısır’a yönelik ihracat, ağustosta, geçen yılın aynı ayına göre artış gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 2 yılı aşkın süredir iç karışıklıkların sürdüğü Suriye’ye yönelik toplam ihracat, geçmiş yıllara göre düşse de ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık 2.3 katına çıktı. Suriye’ye ihracat söz konusu ayda 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 132.3 artarak 62.5 milyon dolara ulaştı. Yılın 8 ayında gerçekleşen ihracat da geçen yılın ocak-ağustos dönemine kıyasla yüzde 37 yükselerek 497.6 milyon dolara çıktı.

GAZİANTEP SATIYOR

Suriye’ye yönelik ihracatta hububat ve bakliyat ürünleri ön plana çıktı. Ülkeye yapılan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı, yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 6 katına çıkarak 39.1 milyon dolardan 228.5 milyon dolara ulaştı. İl bazında değerlendirildiğinde ise Suriye’ye ihracatın yüzde 35’ine karşılık gelen 174 milyon dolarlık kısmını Gaziantep karşıladı. ? A.A.

Mısır’a ihracat iyi gidiyor

TÜRKİYE’nin ağustosta ihracatını artırdığı ülkelerden birisi de Mısır oldu. Mısır’a yönelik toplam ihracat, bu yılın ocak-ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 daralarak 2.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ancak Mısır’a ihracat, ağustosta ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 artış göstererek 344.3 milyon dolar oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı