ANKARA HABERLERİ

Suriye ve İran’a e-tapu öğretiyoruz

Nuray BABACAN / ANKARA
19.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de başarı ile uygulamaya konulan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi’ne (TAKBİS) yurtdışından da talep geldi. Türkiye, sistemin kurulumu konusunda Suriye’ye destek verecek. İran da Türkiye’den tapu işlemleri konusunda teknik destek istedi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın Türkiye genelinde uygulamaya koyduğu yapı denetimi sistemi ve e-tapu uygulaması yurtdışına da ihraç edilecek.

Nuray BABACAN / ANKARA

On-line randevu sistemi

TAKBİS projesi, ileri bilgi teknolojileri kullanılarak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü hizmetlerinin süratli, güvenilir ve etkin bir şekilde planlanması ve yönetilmesi amaçlanıyor. Sistem ile internet üzerinden tapu işlemleri yapılabiliyor. Vatandaşlar bulundukları yerdeki en yakın tapu müdürlüğüne giderek ve yurtdışındaki konsolosluklardan tapu işlemlerini yürütebiliyor.

2011 sonunda proje tamam

Taşınmazların üzerinde gerçekleştirilecek tasarruflar, SMS veya e-mail yoluyla vatandaşa bildiriliyor. On-line randevu ile elektronik ortamdaki tapu kayıtları doğrudan referans alınabiliyor. Bugüne kadar Türkiye genelindeki 957 tapu müdürlüğünden 451’i TAKBİS’e geçti. 2011 yılının sonuna kadar tüm müdürlükler sisteme dahil olacak. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 2011 yılının başından itibaren tüm Türkiye’de uygulamaya konulan yapı denetimi sisteminin de AB ülkelerinin ilgisini çektiğini söyledi.

Küçük işlerle uğraşmayacağız

Bakan Demir, önümüzdeki dönemde çıkarılacak teşkilat yasası ile artık bakanlığın daha nitelikli işlerle uğraşacağını belirterek, “Küçük işleri artık il özel idareleri yapacak. Nitelikli kamu binalarını biz yapacağız. Ama her türlü binayı biz denetleyeceğiz. Kamunun kontrol mühendisliğini kaldıracağız. Bunu özel sektör yapacak. Biz müşavirlik hizmeti vereceğiz. Hedefimiz aktif bir bakanlık haline gelmek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Suriye ve İran’a e-tapu öğretiyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:53
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı