KIRŞEHİR HABERLERİ

''Suriye Türkmenleri, Türkiye'ye güveniyor''

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
04.12.2014 - 11:26Son Güncelleme :

- Suriye Türkmenleri Meclisi Başkanı Mustafa: "Bizim, Türkiye'ye nazımız geçiyor, bir Türkiyemiz var. Biz, Türkiye'den bir çocuğun babasından istediği gibi her şeyi isteriz. Çok zor bir dönemeçten geçiyoruz. Türkiye'nin bizi orada, kendi topraklarımızda ayakta tutacağına inanıyoruz. Bizim güvenli limanımız Türkiye'dir, Türkiye Cumhuriyeti'dir" - "Türk halkı, Türkmenlere her zaman sahip çıkmaya mecbur, yapacak başka bir şey yok. Her konuda desteklemeleri gerekiyor çünkü orada kardeşleri var olma mücadelesi veriyor, başka türlü kendi imkanlarıyla hayatta kalmaları mümkün değil"

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - TUĞBA YARDIMCI - Suriye Türkmenleri Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, "Bizim, Türkiye'ye nazımız geçiyor, bir Türkiyemiz var. Biz, Türkiye'den bir çocuğun babasından istediği gibi her şeyi isteriz. Çok zor bir dönemeçten geçiyoruz. Türkiye'nin bizi orada, kendi topraklarımızda ayakta tutacağına inanıyoruz. Bizim güvenli limanımız Türkiye'dir" dedi.

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye Türkmenleri Meclisi'nin kurulması aşamasında Türkiye'den üst düzey katılımlar olduğunu belirterek, "Genel kurullarımıza Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Dışişleri Bakanımız katıldı ve her zaman bize destek oldu. Tabii ki bu da Türkmenlere güç verdi. Meclis, bir çatı olarak Suriye Türkmenlerine bir hükmi şahsiyet (tüzel kişilik) kazandırdı" diye konuştu.

Mustafa, Suriye'deki geçici hükümette başbakan yardımcısı ve iki bakanları bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Suriye koalisyonunda söz sahibiyiz. İnşallah meclis kanalıyla da Türkmenler, gelecek Suriye'nin inşasında söz sahibi olacak ve anayasadaki haklarını yazdıracak. Suriye Türkmenleri Meclisi'nin asıl görevi budur. Bunu da çok kısa dönemde sağ olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin destekleriyle de çok iyi şekilde gerçekleştirdi, bir çatı oldu. Tüm Türkmen kuruluşlarını, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarını çatısı altında barındırdı. İnşallah Türkmenleri daha iyi şekilde temsil edeceğiz. Bu, bir günlük mesele değildir, nesillerden nesillere gidecek bir davadır. Meclis, inşallah bu davaya sahip çıkacaktır ve Türkmenlerin rüyasını gerçekleştirecektir ama bunlar uzun vadede olacak işlerdir. Kısa vadede Suriye'deki dinamikler günlük olarak değişiyor. Sadece siyasi değil, insani ve askeri boyutu da var. Suriye Türkmenleri Meclisi de elinden geldiği kadar bunların hepsine cevap vermeye çalışıyor."

"Bizim, Türkiye'ye nazımız geçiyor, bir Türkiyemiz var" ifadesini kullanan Mustafa, "Biz, Türkiye'den bir çocuğun babasından istediği gibi her şeyi isteriz. Çok zor bir dönemeçten geçiyoruz. Türkiye'nin bizi orada, kendi topraklarımızda ayakta tutacağına inanıyoruz. Bizim güvenli limanımız Türkiye'dir, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Dolayısıyla her zaman Türkiye Devleti'ne güvenmişizdir. Türkiye, büyük ve güçlü bir devlettir, Ortadoğu'da söz sahibidir ve Suriye'nin geleceğinde de büyük söz sahibi olacak ve burada da Türkmenlere de öncülük, büyük rol vereceğine inanıyoruz" diye konuştu.

- "Türkiye'den talebimiz, eğit-donat konusunda Türkmenlere öncelik tanınmasıdır"

Abdurrahman Mustafa, Eğit-Donat Projesi'nin çok önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'den talebimiz, eğit-donat konusunda Türkmenlere öncelik tanınması, Türkmenlerin daha fazla eğitilmesi ve bundan büyük şekilde faydalanmasıdır" dedi.

Mustafa, şunları söyledi:

"Türk halkı, Türkmenlere her zaman sahip çıkmaya mecbur, başka yapacak bir şey yok. Her konuda desteklemeleri gerekiyor çünkü orada kardeşleri var olma mücadelesi veriyor, başka türlü kendi imkanlarıyla hayatta kalmaları mümkün değil. Orada büyük katliamlar yaşandı ve yaşanacaktır. Aslında bütün emeller, gizli ajandada Türkmen coğrafyasında oluyor, dolayısıyla bizim geleceğimiz çok vahimdir. Bir dönüm noktasındayız. Türkiye ve Türk halkının Türkmenlere sahip çıkması lazım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ''Suriye Türkmenleri, Türkiye'ye güveniyor'' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:48
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:03
Sayfa Başı