Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriye toplantısına İran da davet edildi

  AA
  27.10.2015 - 22:25 | Son Güncelleme:

  ABD yetkililer, Suriye’nin geleceğine ilişkin yapılacak uluslararası toplantılara ilk kez İran’ın da davet edildiğini açıkladı.

  İsimlerinin gizli kalması koşuluyla AP haber ajansına açıklamada bulunan ABD’li yetkililer, Suriye’de dört yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı çözüme kavuşturmaya yönelik uluslararası toplantılara Tahran yönetimin davet edildiğini ifade etti.

  Suriye için Paris toplantısı
  Suriye için Paris toplantısı
  Özgür Suriye Ordusu`ndan Rus desteğine ret
  Suriye Devlet Başkanı Esad: Erken seçime hazırım
  Suriye için 5 ülke işbirliği yapmalı
  Rusya'dan sürpriz 'Özgür Suriye Ordusu' çıkışı

  Davetin Rusya tarafından İran’a iletildiği bilgisini veren yetkililer, İran’ın şu aşamada davete yanıt vermediğini dile getirdi.

  KIRBY DE DOĞRULADI
  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Avusturya’nın başkenti Viyana'da Suriye'deki krize siyasal çözüm bulunması için gerçekleştireceği görüşmelere "önemli müttefikler"in katılacağını belirtti. Kirby, İran'ın da bu görüşmelere davet edilmesinin beklediklerini söyledi.

  Suriye’nin geleceğine ilişkin son toplantı yine Viyana’da Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun da katılımıyla ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları arasında yapılmıştı. Bir sonraki görüşmelerin perşembe günü yine Viyana’da yapılması bekleniyor.

  Görüşmelere dört ülkenin yanı sıra bu kez Almanya, İngiltere, Fransa, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliklerinin de katılması bekleniyor.

  SUUDİLER KARŞIYDI
  ABD yönetimi, İran’ın uluslararası toplantılara katılma ihtimalini bir süredir göz önünde bulundururken, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu ABD’nin bazı müttefikleri buna karşı çıkıyordu.

  Rusya Mısır dedi, Ankara rahatsız olduRusya 'Mısır' dedi, Ankara rahatsız oldu

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı