Eğitim Haberleri

  Suriye sınır okullarında güvenlik sağlanamıyor

  AA
  17.09.2013 - 12:45 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa Valisi Güvenç sınır okullarına yönelik, "Sıfır noktadaki iki okulu içeriye taşıdık, bölgede alınabilecek tedbirleri almaya çalışıyoruz Biraz sıkıntılı bir durum" dedi.

  İlçedeki okulların durumuyla ilgili bilgi veren Vali Celaletttin Güvenç "Ceylanpınar sınırında sıkıntılar devam ediyor. Okullarımızla ilgili müfettiş görevlendiriyoruz. Sıfır noktadaki iki okulu içeriye taşıdık bölgede alınabilecek tedbirleri almaya çalışıyoruz. Biraz sıkıntılı bir durum" dedi. Vali Celaletttin Güvenç, 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla Sırrın Hacı Bektaşı Veli İlkokulu'nda düzenlenen törene katıldı. Girdiği bir sınıfta öğrencilerle sohbet eden Güvenç, öğretmen ve öğrencilere nasihatta bulundu. Vali Güvenç, törenin ardından, Suriye'nin Rasulayn bölgesindeki çatışmalar nedeniyle Ceylanpınar ilçesinde halen bazı sıkıntıların yaşandığını söyledi.

  Vali Güvenç, kentteki öğretmen açığına yöenlik iseise Türkiye'nin en fazla öğrenci nüfusu bulunan illerinin başında Şanlıurfa'nın geldiğini hatırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son atamalarda sadece Şanlıurfa'ya 3 bin 400 öğretmenin atandığını anımsattı.
  Bakanlığın kentin ihtiyaçlarının farkında olduğunu belirten Güvenç şöyle konuştu:
  "Her ilin öğretmen açığı var. Bu, bütçeye göre değerlendiriyor. Önümüzdeki atama döneminde umarım daha fazla öğretmen kentimize atanır. Ankara her şeyi çok iyi biliyor ve elinden geleni yapmaya çalışıyor. Son yıllara göre daha fazla öğretmen bölgemize atanıyor. Yine bütçe olarak da Bakanlığın bütçesi artırılmış durumdadır.”

  İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci de 2013 - 2014 eğitim ve öğretim yılında kentte yaklaşık 600 bin öğrencinin eğitim görmesinin planlandığını ifade ederek, eğitim camiası olarak yeni sezona çok iyi hazırlandıklarını dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı