"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Suriye ötelendi Merkez zaman kazandı

ABD’nin Suriye’yi bombala-mak için kongre onayını istemesi, bu çatışmanın ötelenmesine neden oldu.

İşte bu öteleme nedeniyle tüm dünyadaki piyasalarda bir yumuşama izlendi. Bu yumuşama aynen bize de yansıdı.
Dün ayrıca ABD piyasası resmi tatil nedeniyle bir günlüğüne kapalı idi. Küresel piyasa hareketlerinin odağında bulunan ABD piyasalarındaki tatil, tüm dünya piyasalarındaki yumuşamada rol oynayan diğer bir faktördü.
Böylesine bir ortamda bizde de piyasalar sakindi. Faiz oranları ve kurlar bir miktar geriye gelirken, hisse senedi piyasalarında da artış yaşandı.
Piyasalar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın geçen hafta yaptığı konuşma çerçevesinde, bugün şok kararlar açıklanmasını bekliyorlardı. Ancak Merkez Bankası’ndan dün öyle bir açıklama gelmedi. Daha doğrusu böyle bir şeye gerek duyulmadı.
Merkez Bankası Başkanı Başçı herhalde, “her an kurlar geri dönebilir” derken, Obama’nın Suriye’nin bombalanmasının ötelenmesi kararı vereceğini, önceden öğrenmemişti. Yani bundan bağımsız olarak yapmayı planladığı bir şeyler vardı ama şimdilik açıklamadı diye düşünüyoruz.
Dolayısıyla Suriye’ye karşı operasyonun ötelenmesi ile birlikte Merkez Bankası’nın da planladığı operasyonu ötelediğini söyleyebiliriz. Bir başka deyişle Suriye’nin bombalanmasının ötelenmesiyle birlikte Merkez Bankası da uygulamaya koyacağı tedbirler için zaman kazanmış sayılabilir.
Bugün Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor. Merkez Bankası Başkanı Başçı son konuşmasında Ağustos’tan itibaren fiyat artışlarının geriye gitmeye başlayacağını ve bunun piyasaları rahatlatacağını söylemişti. Geçtiğimiz Pazar günü açıklanan İstanbul Ticaret Odası (İTO) enflasyon verilerinin de gösterdiği gibi, sıfıra yakın bir aylık artış bekleniyor. Dolayısıyla Başçı’nın dediği gibi yıllık bazda ağustos sonu itibariyle enflasyonda bir düşüş bekleniyor.
Dolayısıyla yarın da piyasaların yumuşak seyretmesi için yeterli bir neden var sayılabilir.
Bunun da ardından Rusya’da yapılacak
G-20 toplantılarında ABD Başkanı Obama’nın Suriye ile ilgili girişimlerini devam ettirmesi bekleniyor. Dolayısıyla Suriye’nin vurulması konusunda bu toplantılarda yapılan konuşmalar, buradan çıkacak haberler beklenecek ve piyasalar doğal olarak bir bekleme dönemine girecektir.

DOLAR 2’NİN ALTINA İNEBİLİR AMA..

Böylesine bir süreçte kurlar ve faizlerde yumuşamanın devam etmesi beklenebilir. Hatta bu hafta içinde faizler tek haneye, dolar kuru da 2 TL’nin altına da inebilir.
Piyasalarda da böyle bir beklenti olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kimse bu geçiş sürecinde yaşanacak iyileşmenin kalıcı olmasını beklemiyor. Hemen hemen tüm oyuncular, “dolar kuru 2 TL’nin altına inebilir ama buralarda kalmaz, mevcut koşullarda yeniden 2’nin üzerine çıkar” diyorlar.
Kısacası bu hafta içinde piyasaların yumuşak seyretmesi sürpriz olmaz. Bu arada ABD sürpriz yapıp, daha Kongre’ye gitmeden Suriye’yi vurursa, ya da başka bir kötü haber gelirse, o başka...
Belli ki Suriye sonunda vurulacak ve piyasalar bundan etkilenecek.
Buna ek olarak G-20’den çıkacak kararlar, ABD’den 17-18 Eylül’de yapılacak toplantıyı etkileyecek verilerin gelmesi derken, piyasalar bir süre nefes alabilir.
Ancak Türkiye için şurası gerçek ki; Suriye vurulsa da vurulmasa da, FED tahvil alımlarını daraltma kararını şimdi başlatsa da başlatmasa da, gidişatın pek olumlu olduğu ortada.
İşte bu nedenle piyasalar Merkez Bankası’nın ne yapacağını hâlâ merakla bekliyor olacak. En geç iki hafta sonra yeniden bir hareket başladığında, herhalde artık bu önlemler açığa çıkacaktır. Merkez Bankası gerçekten bir şeyler hazırlamış ise bunu görmek için çok fazla da beklemeyiz sanıyorum.

X