Gündem Haberleri

  Suriye ordusu Halep'i kontrol altına almaya başladı

  Hürriyet Planet
  10.08.2012 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusunun Halep'in Selahaddin bölgesini kontrol altına almasının ardından, muhaliflerin elindeki diğer mahallelere de operasyon düzenlemesi bekleniyor. Kentin stratejik noktalarından çekilen muhalifler ise karşı saldırıya hazırlandıklarını açıkladılar. İngiltere yönetimi de Suriyeli muhaliflere yaptığı yardımları artırma kararı aldı.

  Suriye ordusunun dün sabahın erken saatlerinde başlattığı operasyonun ardından Selahaddin bölgesini kontrol altına almasıyla, muhaliflerin kent merkezine yönelik saldırılarındaki önemli bir ileri üsleri ve ikmal merkezleri ordunun denetimine geçmiş oldu.

  Görgü tanıkları, çatışmaların şu an Halep'in kırsal kesimlerine yoğunlaştığını ve kaçan silahlı muhaliflere yönelik operasyonların sürdüğünü belirtiyorlar.

  MUHALİFLERİN KOMUTANI BÖYLE VURULDU / WEB TV

  AJANSLAR BUGÜN HALEP'TEN BU FOTOĞRAFLARI GEÇTİ / FOTO GALERİ

  Suriye ordusunun kentin kuzey doğusundaki Sahur gibi banliyölere de operasyon düzenleyeceği beklenirken, muhalifler de karşı saldırıya hazırlandıklarını açıkladılar.

  KARARGAHLARINI BOŞALTTILAR

  Independent gazetesinin bölgedeki muhabiri kentteki bazı noktaların silahlı muhalifler tarafından ordu gelmeden boşaltıldığını söyledi.

  Muhabir, ayrıca Bustan El Keser'deki silahlı muhalifler tarafından kullanılan karargahın da boşaltıldığını kaydetti.

  Bölgedeki birliklerin komutanı Abdullah El Fevzi Suriye ordusu tarafından kuşatıldıklarını ve durumun kendileri için tehlikeli bir hale geldiğini açıkladı.

  Suriye Ulusal Konseyi de ordunun tarihi Halep kalesini bombaladığını iddia ederken, Suriye kaynakları kaleye yönelik taarruza geçen silahlı muhaliflerin orduyla çatışmaya girdiğini ve ağır kayıp vererek çekildiklerini açıkladı. Birleşmiş Milletler Halep çatışmalarında iki tarafın da ağır silahlara sahip olduğunu duyurmuştu.

  SINIRLARDA ÇATIŞMA VAR

  Suriye devlet televizyonu, Lübnan ve Irak sınırından ülkeye sızmaya çalışan bazı silahlı grupların püskürtüldüğünü ve ağır kayıplar vererek çekildiklerini ileri sürdü.

  Televizyon, ayrıca kırsal bölgelerde yapılan operasyonlarda mühimmat depolarının ele geçirildiğini, çok sayıda silahlı muhalifin öldürüldüğünü belirtiyor.

  "HIRİSTİYANLAR MİLİS KURDU"

  Şu ana kadar 400 bin kişinin kaçtığı kentin Ermeni ve Arap Hıristiyanlarının yaşadığı mahallelerinde de Özgür Suriye Ordusu militanlarına karşı önlem alınmış durumda. Görgü tanıkları, bu bölgelerdeki sivillerin mahallelerini korumak için kontrol noktaları kurduğunu belirtiyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı