Dünya Haberleri

DÜNYA

  Suriye Lübnan'dan çekilme sinyali veriyor

  Şam
  24 Şubat 2005 - 14:46Son Güncelleme : 24 Şubat 2005 - 14:46

  Lübnan Savunma Bakanı, Suriye'nin askerlerini Bekaa Vadisi'ne çekmeye başlayacağını belirtti.
    İsrail uçakları Lübnan üzerinde uçtu

  Lübnan'dan askerlerini çekmesi konusunda uluslararası toplumun artan baskısıyla karşı karşıya bulunan Suriye, bu konuda bazı şartlar sürerek harekete geçme işareti verdi.

    

  Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid Muallim, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Suriye geri çekilme ritmini artırmadan önce Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerinin, Lübnan ile Suriye'nin güvenliğini tehlikeye atmadan boşluğu doldurması gerekir” dedi.

    

  Muallim, şimdiye kadar asker çekme kararlarında olduğu gibi bundan sonraki adımların da Lübnan ile varılan Taif anlaşması ve bunun mekanizmaları temelinde atılacağını belirtti.

   

  SURİYE, ASKERİ GÜCÜNÜ BEKAA'DA TOPLUYOR

   

  Bu arada Lübnan Savunma Bakanı Abdülrahim Murad, Suriye'nin askerlerini önümüzdeki birkaç saat içinde Lübnan'daki Bekaa Vadisi'ne çekmeye başlayacağını belirtti.
    
  Murad, “Lübnanlı ve Suriyeli yetkililer biraraya geldiler ve Lübnan'daki Suriye güçlerinin altıncı kez yeniden konuşlanmasına karar verdiler. Yeniden konuşlanma işlemine önümüzdeki saatlerde başlanmasını kararlaştırdılar. Bu işlemden sonra tüm Suriye güçleri Bekaa'da toplanmış olacak” diye konuştu.

    

  OLUMSUZ GELİŞME TEHDİDİ

   

  Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Lübnan'daki 1975-1990 iç savaşını sona erdiren ve Suriye'nin bu ülkedeki birliklerinin yeniden konuşlanmasını öngören Taif anlaşmasına uygun olarak bu kararın alındığı belirtildi.

    

  Açıklamada ayrıca, Suriye ve Lübnan'a yönelik, “Lübnan'daki ve dışarıdaki kışkırtmaların sürmesinin, olumsuz gelişmelere yol açabileceği” uyarısında bulunuldu.

    

  "BM İLE İŞBİRLİĞİNE İSTEKLİYİZ"

   

  Suriye, askerlerini Lübnan'dan çekmesini öngören kararı uygulamak için BM ile işbirliğine istekli olduğunu da bildirdi.

   

  Lübnan'da 14 bin askeri bulunan Suriye, Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri'nin 14 Şubat'ta bir suikasta kurban gitmesinden bu yana, özellikle Lübnan muhalefetinin yanı sıra uluslararası toplumun, askerlerini geri çekmesi yönündeki baskısı altında bulunuyor.

    

  BUSH YENİDEN UYARMIŞTI

   

  ABD Başkanı George Bush, önceki gün Brüksel'de yapılan NATO zirvesinde Suriye'nin Lübnan'daki askerleri ve istihbarat görevlilerini çekmesi gerektiğini tekrar etmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı