Gündem Haberleri

  Suriye konusunda 'yedinci madde' yeniden gündemde

  Hürriyet Planet
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsviçre’nin Cenevre şehrinde Cumartesi günü yapılan Suriye Eylem Grubu toplantısının ardından ‘yedinci madde’ tartışmaları tekrar alevlendi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Fransız mevkidaşı Laurent Fabius’un ardından Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ahmet Ünal Çeviköz de BM Şartı'nın yedinci maddesiyle ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

  Büyükelçi Çeviköz, Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda, Türkiye'nin, askeri müdahaleye olanak tanıyan yedinci maddenin  

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde ele alınması için talepte bulunduğunu açıkladı.

   

  Çeviköz, “Eğer Suriye uluslararası kamuoyunun beklentilerini hayata geçirmeyi reddetmeye devam ederse, uluslararası kamuoyunun da Suriye rejimine, bu şekilde davranmasına daha fazla izin verilmeyeceği yönünde daha güçlü bir mesaj vermesi gerekir” diye konuştu.

   

  BM Şartı’nın yedinci maddesi, BM Güvenlik Konseyi’nin “barışı sağlama” yetkilerini belirliyor. Madde, Güvenlik Konseyi’ne barışa zarar verildiğinde askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni veriyor.

   

  Çeviköz, yedinci maddenin gündeme gelmesinin doğrudan bir askeri müdahale demek olmadığını belirterek, “Ancak Suriye rejiminin psikolojisini etkileyecek bir şeye ihtiyacımız var, uluslararası kamuoyunun istisnasız bir dayanışma göstermesi gerekiyor” dedi.

   

  Suriye konusunda yedinci madde yeniden gündemde TÜRKİYE CENEVRE SONRASI TAKİPTE

   

  ABD VE FRANSA DA BASTIRIYOR

   

  Cenevre’de yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Clinton da yedinci madde vurgusu yapmıştı. Clinton, “Bu planı Güvenlik Konseyi’nde desteklemeliyiz. Planın uygulanmaması durumunda yedinci madde yaptırımları dahil gerçek sonuçları değerlendirmeliyiz” diye konuşmuştu.

   

  Dün de Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yedinci maddeyi gündeme getirerek Annan’ın altı maddelik barış planına uyulmasını zorunlu hale getirmeyi teklif etti.

   

  Fabius, “Eğer dün alınan kararlar yeterli olmazsa, BM Güvenlik Konseyi’ne başvurarak yedinci madde kararı alınmasını, yani planın uygulanmasının zorunlu hale getirilmesini talep edeceğiz” diye konuştu.

   

  RUSYA ENGELLEDİ

   

  Bununla birlikte Rusya’nın, Cenevre’deki toplantıdan çıkan karar metnine yedinci maddeyle ilgili bir kısım konmasını engellemesi, konunun BM Güvenlik Konseyi’ne götürülmesi durumunda da Rusya’nın vetosuyla karşılaşılabileceği ihtimalini de beraberinde getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı