Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye konulu toplantı sona erdi

  Hürriyet Planet
  10 Ağustos 2012 - 11:23Son Güncelleme : 10 Ağustos 2012 - 13:33

  İran'da 29 ülkenin katılımıyla düzenlenen Suriye toplantısının sonuç bildirgesi açıklandı. Katılımcı ülkeler, çatışmaların acilen durdurulmasını ve tarafların müzakerelere başlamasını istedi. Küba, Venezüella, Rusya ve Çin'in katıldığı toplantıya, İran'ın Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı davet etmemesi dikkat çekti.

  İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin düzenlenen basın toplantısında okuduğu sonuç bildirgesinde, Suriye'deki çatışmalar, can kayıpları ve insan hakları ihlallerinden derin üzüntü duyulduğu belirtildi.

  Siyasi reformların hayata geçirilmesi, demokrasinin güçlendirilmesi, halkın yönetime katılımının artırılması için tarafları müzakereye çağıran bildiride, Birleşmiş Milletler'in Suriye eski Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın altı maddelik çözüm planının desteklendiği kaydedildi.

  "MUHALİFLERE SİLAH VERMEYİN"

  Ülkelerin içişlerine karışılmamasını öngören uluslararası ilkelere  uyulması ve dengelerin gözetilmesinin zaruretine vurgu yapılan bildiride, silahlı  gruplara her türlü teçhizat yardımına son verilmesinin şart olduğu kaydedildi.

  İran Dışişleri Bakanı, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik her türlü dış müdahaleye karşı olduklarını ve barışçıl çözüm çabalarını desteklediklerini açıklamıştı. 

  Salihi, Tahran'ın gerekirse Şam yönetimi ve toplumsal tabanı olan muhalif gruplar arasında yapılacak toplantılara ev sahipliği yapacağını söylemişti.

  KÜBA VE VENEZÜELLA DA VAR TÜRKİYE YOK

  Salihi, toplantının başarılı geçtiğini bir dahaki sefere daha fazla ülkeyi davet etmeyi planladıklarını belirtti.

  Tahran'da dün düzenlenen toplantıya, Çin, Rusya, Küba, Venezüella, Filistin ve Irak'ın da aralarında bulunduğu 29 ülkeden diplomatlar katıldı.

  İran, toplantıya Suriye'de muhalifleri silahlandırdığı ileri sürülen Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı davet etmemişti.

  ABD'DEN TEPKİ

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, İran'ın Suriye'de yıkıcı bir rol oynadığını savundu ve bu iddiasını Tahran'ın Şam yönetimini desteklemesine dayandırdı.

  Washington yönetimi kısa bir süre önce muhaliflere maddi yardım yapacağını açıklamıştı. Ayrıca ABD basını  bazı CIA ajanlarının Türkiye'nin güneyinde muhaliflerin silahlandırılması faaliyetlerini koordine ettiğini açıklamıştı. Üst düzey devlet yetkililerine dayandırılan bu haberlere Beyaz Saray'dan yalanlama gelmedi.

  ABD yönetimi Temmuz ayında Cenevre'de düzenlenen Suriye konulu toplantıya da İran'ın gelmesini engellemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı