Suriye ile hedef 1 milyar dolar

Hürriyet Haber
09 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Mayıs 2000 - 00:01

İki bakan kolkola

UZUN bir aradan sonra yeniden ısınmaya başlanan iki ülke ilişkilerinde ilginç anlar yaşanıyor. Suriye Ekonomi Bakanı İmadi, Devlet Bakanı Recep Önal'a çok yakın bir ilgi gösterdi. İmadi ile Önal, dün açılan fuarı kolkola gezdi.

Suriye'den elektrik alacağız

BEŞ Ortadoğu ülkesini kapsayan ve bu ülkelerin ortak elektrik ağlarından en çok verimle yararlanmalarını amaçlayan ‘‘Enterkonnekte sistem’’ KEK toplantılarında gündeme gelecek sözkonusu sistem ilgili ülkelerin gerekli altyapıyı tamamlamaması nedeniyle henüz hayata geçirilemedi. Ancak, Türkiye bu sistem gerçekleşinceye kadar Suriye'den elektrik satın almak istiyor. Yetkililer, Türkiye'nin kısa dönemli enerji ihtiyacının bu yolla sağlanabileceğini belirtti.

DEVLET Bakanı Recep Önal, Türkiye- Suriye arasındaki ticaret hacmini 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

12 yıl aradan sonra ilk kez yapılacak olan Türkiye-Suriye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı için kalabalık bir iş adamı grubuyla Şam'a giden Önal, temaslarına başladı. Suriye Ekonomi Bakanı Muhammed El-İmadi, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın Türkiye ile ilişkilerin en düzeyde geliştirilmesi yönünde kendilerine talimat verdiğini belirterek, KEK toplantılarının bu işbirliğiyle vesile oluşturacağını söyledi. İki ülke işadamlarının ilişkisinin çok eskiye dayalı olduğunu hatırlatan Suriyeli bakan, ‘‘Amacımız iş dünyasına rahat çalışabileceği hukuki bir altyapı hazırlamaktır’’ dedi. Önal ile İmadi, TÜYAP'ın organize ettiği ‘‘Made in Turkey’’ fuarını birlikte açtılar. Fuar, yaklaşık 70 Türk şirketinin gıdadan sanayi malüllerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerini içeriyor.

Devlet Bakanı Önal, Suriye ile ticaret hacminin halen 539 milyon dolar olduğunu belirterek, bu miktarın arttırılması için ürün çeşitliliğini sağlamanın şart olduğunu söyledi. ‘‘Made in Turkey’’ fuarının açılışıyla iki ülke arasında üç gün sürecek olan 4. dönem KEK toplantıları başladı. Suriye Ekonomi Bakanı İmadi, yatırımların karşılıklı teşviki ile çifte vergilendirmenin önlenmesine ilişkin iki anlaşmanın biran önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi. Türkiye-Suriye KEK toplantılarında ticaret hacminin arttırılmasının yanısıra, sağlık, taşımacılık, tarım ve enerji alanında işbirliği hedefleniyor.

Dış Ticaret Müsteşarı Kürşat Tüzmen, ‘‘Bizim Suriye'ye bakışımız akrabalar arası ticareti arttırmaktır. Bu doğal avantajı kullanmalıyız. Ama buraya bizden çok önce gelmiş ve hızla kalıcı olmaya doğru giden İtalya, Fransa ve Almanya var. Çok geç kaldık. O nedenle yabancı partnerlerinizi iyi seçin’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı