Gündem Haberleri

  Suriye içinde mülteci kampı

  Razi CANİKLİGİL / NEW YORK
  31.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli mülteciler sorunu BM Güvenlik Konseyi’nde masaya yatırıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun da katıldığı toplantıda, Suriye içinde mülteci kampları oluşturulması tartışıldı. Türkiye bu doğrultudaki çağrısını ilk kez uluslararası bir platformda dile getirmiş oldu.

  SURİYE’de bir buçuk yıldır süren iç savaşta mülteci sayısının hızla artarak 80 bini Türkiye’de olmak üzere 215 bine ulaşmasının ardından BM Güvenlik Konseyi, Fransa’nın çağrısıyla dün New York’ta bu konu için toplandı. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil etti.

  Suriye içinde mülteci kampı DAVUTOĞLU’NDAN BM’YE AĞIR ELEŞTİRİ

  Konseyin daimi üyelerinden ABD, Rusya ve Çin’in dışişleri bakanlarının katılmadığı toplantıda konuşan Davutoğlu BMGK’dan Suriye içinde mülteci kampları oluşturulmasına destek vermesini talep etti. Şu anda Türkiye’de 80 binden fazla mültecinin olduğunu ve bu sayıya her gün 4 bin kişinin eklendiğini vurgulayan Davutoğlu, “BM Suriye içinde mülteci kampları kurulmasına bir an önce öncülük etmelidir” diye konuştu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu konuşmasında 15 üyeli konseyin toplantısına sadece 5 ülkenin dışişleri bakanı düzeyinde katılmasına da sitem etti.

  Suriye içinde mülteci kampı DAVUTOĞLU’NDAN 5 MADDELİK YENİ PLAN ÖNERİSİ

  Davutoğlu’ndan önce konuşan İngiltere, Fransa ve BM yetkilileri ise daha önce Türkiye’nin çeşitli platformlarda dile getirdiği tampon bölgenin zorluğuna değindiler. Ayrıca böyle bir önerinin konseyin gündemine alınması durumunda kabul görmeyeceği belirtildi. Suriye rejimine yaptırım öngören ve askeri müdahaleye imkan tanıyan 3 karar tasarısı daimi üyeler Rusya ve Çin tarafından veto edilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı