Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye için iki ayrı ziyaret tarihi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  16.03.2005 - 02:01 | Son Güncelleme:

  ABD Büyükelçisi Eric Edelman’ın diplomatik bir üslupla, ‘Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye’ye gitmemesi’ yönünde mesaj vermesi Çankaya Köşkü’nde rahatsızlık yarattı.

  Edinilen bilgiye göre Sezer’in yakın çevresine yaptığı değerlendirmede, Edelman’ın mesajlarından rahatsızlık duyduğunu ve bu rahatsızlığın diplomatik kurallar çerçevesinde Washington yönetimine iletilmesine karşı olmadığını hissettirdi. ABD Büyükelçiliği yetkilileri ise, Edelman’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını, Edelman’ın, Sezer’in Suriye’ye gitmemesi yönünde bir telkinde bulunmasının söz konusu olmadığını belirttiler.

  Öte yandan Sezer’in Suriye’ye yapacağı ziyaretle ilgili Çankaya Köşkü protokolünde iki ayrı tarih bulunuyor. Köşk protokolünde ilk tarih 13-14 Nisan olarak yer alıyor. Ancak olağanüstü bir gelişme halinde ziyaret bu tarihlerde gerçekleşmediği takdirde, Sezer’in 20-21 Nisan’da Şam’a gitmesi öngörülüyor. Diplomatik kaynaklar çalışmaların Sezer’in Suriye’yi 13-14 Nisan’da ziyaret etmesi yönünde yapıldığını belirttiler.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı