Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye hakkındaki karar taslağı BM Genel Kurulu'nda

  Hürriyet Planet
  02.08.2012 - 12:31 | Son Güncelleme: 02.08.2012 - 12:31

  Suudi Arabistan tarafından hazırlanan yeni Suriye taslağının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda oylanması Cuma gününe ertelendi. Taslağın onaylanması için, ülkesindeki isyanları sert biçimde bastıran Bahreyn yönetiminin kulis yapması dikkat çekiyor.

  Riyad yönetiminin hazırlamış olduğu taslakta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın istifa ederek yetkiyi geçici yönetime devretmesi, silahlı militanlara yönelik operasyonlara son verilerek Suriye ordusunun kışlalarına dönmesi ve hava saldırılarının durdurulması çağrısı yapılıyor.

  Metinde ayrıca Suriye yönetiminin "Konvansiyonel olmayan silahlarımızı yabancı işgalcilere karşı kullanırız" açıklamasına cevaben Şam yönetimi kimyasal silahlarını kullanmamaya çağrılıyor.

  Taslakta bu silahların devlet dışı aktörlere verilmemesi de isteniyor.

  BAHREYN KULİS YAPIYOR

  Suudi Arabistan'ın Çarşamba günü dağıttığı ilk taslağın 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda çoğunluğun oyunu alabilmesi için bazı maddeleri metinden çıkardığı belirtiliyor.

  Ayrıca Mısır ve Bahreyn gibi ülkeler de taslağın çoğunluğun oyunu alması için kulis faaliyetleri yürütüyor.

  KARARIN BAĞLAYICILIĞI YOK

  BM Genel Kurulu'nda Suriye hakkındaki son karar tasarısı 137 oy ile kabul edilmişti. Ancak bu kararların hukuki bir yaptırımı bulunmuyor.

  Daha çok sembolik olan bu kararlar uyarı niteliği taşıyor.

  MUHALİFLER DE İSTEMİŞTİ

  Rusya ve Çin'in Suriye BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye hakkında yaptırım içeren karar taslaklarını veto etmesi, Suudi Arabistan'ı harekete geçirmişti.

  Suriyeli muhalifler İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan karar taslağının Çin ve Rusya'nın vetosuna takılmasının ardından "müttefik ve dost ülkelere" BM'nin bu organını devre dışı bırakan adımlar atmalarını talep etmişti.

  Suudi Arabistan Suriye'de olayların başladığı 17 aydan bu yana Esad yönetimine karşı muhalifleri destekliyor. Şam yönetimi Riyad'ı ülkesindeki "terör saldırılarına sponsor olmakla" suçluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı