Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Suriye Esad'ın istifasını konuşmaya hazır

  Hürriyet Planet
  22.08.2012 - 16:17 | Son Güncelleme: 22.08.2012 - 16:18

  Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Şam hükümetinin Devlet Başkanı Beşar Esad’ın istifasını görüşmeye hazır olduğunu ancak istifanın müzakereler için önkoşul olamayacağını söyledi.

  Temaslar için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Cemil, “Esad’ın istifasıyla ilgili olarak şunu söyleyeyim: İstifayı diyalogun koşulu haline getirmek, diyalogun asla kurulamayacağı anlamına gelir. Müzakereler sırasında her türlü problem masaya yatırılabilir. Bu konuyu bile görüşmeye hazırız” dedi.

   

  Bununla birlikte Cemil, Esad’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceği konusunda ise bir açıklama yapmadı.

   

  AFP haber ajansına konuşan Şam kaynakları, Cemil’in Suriye’de yapılacak ve Esad dahil tüm adayların katılacağı olası bir başkanlık seçimi seçeneğini değerlendirmek için Moskova'da bulunduğunu söyledi.

   

  ABD 'ŞÜPHELİ'
  Öte yandan ABD, Cemil’in açıklamalarını şüpheyle karşıladığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Noland, “Başbakan Yardımcısı’nın düzenlediği basın toplantısıyla ilgili haberleri gördük. Ama açık söyleyeyim, pek de yeni bir şey göremedik. Biz hala Esad ne kadar hızlı giderse, bir sonraki aşamaya hızla geçmemiz için şansın artacağına inanıyoruz” dedi.

   

  ABD Başkanı Barack Obama Pazartesi günü, Esad yönetiminin kimyasal silah kullanması halinde Suriye'ye müdahalede bulunabileceklerini açıklamıştı. Obama kimyasal silah kullanımının ABD için "kırmızı çizgi" olduğunu söylemişti.

   

  RUS YETKİLİDEN TARTIŞMALI SÖZLER
  Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de Obama’nın dile getirdiği bu ihtimale yanıt verdi. Kommersant gazetesine konuşan adı açıklanmayan yetkili, Suriye hükümetiyle kimyasal silahlar konusunda yaptıkları “gizli görüşme”de “Suriyeli yetkililerin bu silahları kullanma niyeti olmadığı ve bunları kendi kendilerine kontrol altında tutabilecekleri” yönünde ikna olduklarını söyledi.

   

  Yetkili Rusya’nın ABD’nin kimyasal silahları bir tehdit olarak görmesi durumunda askeri operasyon seçeneğini değerlendirmesinin de “tamamen olası” olduğunu belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise haberle ilgili yorum yapmayı reddetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı